91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 15.07.2020 r.
Imieniny: Henryk, Włodzimierz, Brunon

W niedzielę, 26 lipca (niedziela), godz. 19.00 w Kościół pw. Bożego Ciała w Tucholi odbędzie się KONCERT INAUGURUJĄCY V LETNI  FESTIWAL ORGANOWY.

 

 

 

Na koncercie inaugurującym usłyszymy historyczny korpus trębaczy z kotlistą ”Tubicinatores Gedanenses” (Gdańsk)

Paweł Hulisz – trąbka naturalna

Piotr Kowalkowski – trąbka naturalna

Emil Miszk – trąbka naturalna

Wojciech Brzozowski – trąbka naturalna

Paweł Szewczyk – werbel, kotły

Błażej Musiałczyk – organy (Gdańsk)

Marzenna Tyrańska – prowadzenie koncertu

 

 

 PROGRAM

 

1)    Girolamo Fantini (1600-1675) – L’Imperiale 

 

2)    Anonymus (Jasna Góra XVI w.) – Intrada (z towarzyszeniem organów)

 

3)    Anonymus (Jasna Góra XVI w.) – Tabulatura Vietoris

 

4)    Anonymus (Wielkopolska XVIII w.) – Fanfary Weselne (z tow. organów)

 

5)    Anonymus (Hiszpania XVII w.) – Canciones de Clarines (z tow. organów)

Entrada de Clarines

Cancion de Clarin

Otra Cancion

Cancin de Clarin con Eco

 

6)    Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantasia g-moll, BWV 542 (organy solo)

 

7)    Franz Donniger (1716-1781) – Aufzüge aus Vorstellung einer Seeschlacht 

 

8)    Anonymus – Zwei Märsche 

Der alte Dessauer

Marche des Volontaires de Saxe 

 

9)    Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Koncert G-dur, BWV 592 (organy solo)

cz. I: Allegro

 

10) Jean-Philippe Rameau (1683-1764) – 3 Arie de Triomphe (z tow. organów)

 

11) Tabulatura Gdańska (XVII w.) – Chorał “Lobt Gott ihr Christen allzugleich” 

                                                                                                                             (z tow. organów)

 

12) Jacob van Eyck (1590-1657) – Der Fluyten Lust-Hof “Questa dolce Sirena”

 

13) Tabulatura Gdańska (XVII w.) – Chorał “Surrexit Christus hodie” (z tow. organów)

 

14) Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium chorałowe “Nun komm der Heiden 

                                                                                                Heiland”, BWV 659 (organy solo)

 

15) André Danican Philidor l'ainé (c. 1647–1730) – Le Canon de Versailles

 

16) Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1688) – March for the ark 

 

Tubicinatores Gedanenses - historia instrumentów dętych blaszanych, szczególnie trąbek, jest długa i bogata. Trąbki naturalne istniały już dużo wcześniej przed barokiem. Sztuka clarino osiągnęła swoje apogeum w twórczości Bacha i Händla, bo w większości ich dzieł rzeczywiście pojawia się trąbka grająca ważny, jeśli nie najważniejszy głos. Dlatego trębacze byli bardzo poważaną i elitarną grupą zawodową, a ich wynagrodzenie wśród muzyków było najwyższe. Do wielkiej popularności clarino przyczynili się również ówcześni wykonawcy, jak John Bull, czy kojarzony z Bachem słynny Gottfried Reiche.

Bogate zbiory muzyczne XVII i XVIII wiecznego Gdańska pozwalają na podjęcie próby kontynuacji  wspaniałej tradycji wykonawczej. Najwcześniejsze wiadomości o muzykach w Gdańsku wiążą się z Dworem Artusa. Regulamin z 1421 roku informuje dokładnie, że było ich czterech. Jedną parę stanowili Pfeiffer (piszczkowie), a drugą Trompeter (trębacze). Oprócz piszczków miejskich istnieli w Gdańsku również Turmpfeifer (piszczkowie wieżowi), byli to zaprzysiężeni strażnicy miejscy zrzeszeni w cechu o nazwie Turmpfeiferdienst (urząd piszczków miejskich). Grali oni na wieżach kościoła NMP i św. Katarzyny. W końcu XVI wieku doszedł trzeci grający na wieży kościoła św. Jana. Ich obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Ponadto w pogodne dni niedzielne i święta mieli przygrywać na wieży kościoła:

 

            ,,Turmpfeifer [...] powinni także, jak we właściwym mieście się to robi, gdy jest pora jedzenia, w dni świąteczne i przy dobrej pogodzie w niedzielę na kilka głosów na wieży jeden lub dwa kawałki odtrąbić.” 

 

Ich proste sygnały (Turmblasen) przekształciły się szybko w bardziej kunsztowną muzykę (Turmmusik). Zadaniem ich było też spełnianie funkcji heroldów i towarzyszenie poselstwom, a także odtrąbianie edyktów i postanowień Rady Miejskiej. Uczestniczyli również, już jako Feldtrompeter (trębacze polowi) w wyprawach wojennych. Od połowy XVI wieku poza graniem na wieży strażnicy sprawowali muzyczną służbę na chórze kościelnym:

 

,,... w niedziele i święta z instrumentami w usługiwaniu na chórze kościelnym powinni pomóc, przynajmniej dwóm głosom: dyskantowi i basowi, dzięki czemu głosy w chórze mocniej mogą być zaznaczone...”

Misją Tubicinatores Gedanenses jest promocja powracającej mody na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także hołdem złożonym niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instrumentowi, jakim jest trąbka naturalna.

 

Paweł Hulisz

 

 

Błażej Musiałczyk pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej, jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie, organów.

W  latach 2010-2015 pełnił funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu.

Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej, oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu. Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnie ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak: Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen (improwizacja organowa).

W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie", która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista.

Strona internetowa artysty: blazej.com.pl