91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.05.2024 r.
Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Artykuł sponsorowany

Pnącze nie jedno ma imię. Słowo to kojarzy nam się z dżunglą i niesamowicie silnymi, rozrośniętymi lianami, które oplatają wszystko dookoła. Nic mylnego- przedstawiamy państwu delikatne, drobne i jakże urocze pnącze. Mulenbekia! Z tego artykułu dowiesz się o niej czegoś więcej, o jej uprawie, warunkach utrzymania i wiele, wiele innych.

Pochodzenie mulenbekii

Więcej o mulenbekii przeczytasz tutaj: https://gardeneo.pl/mulenbekia

Roślina ta pochodzi z nieco cieplejszych rejonów świata, a dokładnie z wysp Pacyfiku, Australii, Ameryki Środkowej i Południowej. Mimo że preferuje takie warunki środowiska, jakie miała w pierwotnych miejscach występowania, z powodzeniem niektóre gatunki możemy uprawiać w domu, zapewniając im określone warunki uprawy. W naturalnym środowisku roślina ta rośnie przy skałach, czy też wchodzi w skład zarośli leśnych lub stosowana jest do stabilizowania nasypów piaskowych. Niektóre odmiany pochodzą z nieco chłodniejszych obszarów świata.

Nieco o wyglądzie

Mulenbekie imituje nam zieloną firankę, jej zwisające pędy upstrzone drobnymi listkami pięknie urozmaicą nasze wnętrza i dodadzą nieco uroku. Ta zimozielona roślina kiedy będzie miała dobre warunki, odwdzięczy się pięknym wyglądem, a nawet zakwitnie białymi lub zielonymi, małymi kwiatuszkami. Może dorastać nawet do 5 m długości. 

Preferowane warunki 

Mulenbekia nie jest rośliną trudną i wymagającą od posiadacza dużo uwagi. W zależności od tego co chcemy uzyskać, możemy ją sadzić samotnie, jako jeden gatunek do doniczki bądź też tworzyć różnego rodzaju mieszanki gatunkowe, gdzie mulenbekia będzie stanowić naprawdę piękny i cieszący oko dodatek. Dodatkowo w okresach ciepłych, możemy ją z powodzeniem przetrzymywać na zewnątrz. Z racji jej pochodzenia, roślina ta uwielbia "kąpać się" w słońcu, więc należy ją umiejscowić tam, gdzie będzie go sporo-więc idealnym wyborem w przypadku uprawy w domu będzie południowe okno. Roślina ta jest wrażliwa na mrozy, więc jeśli trzymamy ją na zewnątrz w miesiącach ciepłych, to warto ją schować na te chłodniejsze miesiące do pomieszczenia, gdzie nie będzie narażona na mroźne temperatury. 

Ta zielona firanka preferuje dość intensywne podlewanie, zwłaszcza latem. Jeśli dopuścimy do tego, że będzie cierpiała na niedobory wody- może zacząć zrzucać listki i marnieć w naszych oczach. Jednak też nie możemy przelać takiej rośliny. Co do gleby, dobrym wyborem będzie ziemia przepuszczalna, z dodatkiem piasku czy też perlitu. Jeśli chcemy dodatkowo o nią zadbać, można nawozić ją co 2-3 tygodnie preparatem do roślin zielonych, lecz i bez niego roślina ta w miarę szybko rośnie. 

Mulenbekia jest rośliną bezpieczną dla zwierząt, więc nie trzeba się martwić o ewentualne powikłania gdy zwierzak będzie miał z nią styczność. 

Rozmnażanie

Chcąc pozyskać sadzonkę od macierzystej rośliny, można to zrobić na kilka sposobów, m.in.: 

•        poprzez odcięcie półzdrewniałej łodyżki a zanurzoną tzw.piętkę w ukorzeniaczu, umiejscawiamy w ciepłym miejscu w ziemi, proces ten powinien mieć miejsce latem,

•        poprzez odcięcie zdrewniałej łodyżki, w tym przypadku ukorzenienie powinno nastąpić w jesiennych miesiącach,

•        poprzez odkłady powietrzne.

Odmiany

Odmiany, które można spotkać najczęściej w Polsce to: Mulenbekia gęsta (Muehlenbeckia complexa) oraz Mulenbekia niska (Muehlenbeckia axillaris). 

W większości cech nie różnią się one znacznie od siebie, jednak warty zauważenia jest ich sposób zimowania. Mulenbekia niska preferuje spędzenie zimy w nieco niższych warunkach, wynika to z tego, że w naturalnym środowisku rośnie na chłodniejszych obszarach. Ma ona też nieco grubsze łodyżki i mniejsze listki w porównaniu do M.gęstej. 

W przypadku Mulenbekii gęstej możemy wyróżnić ciekawe wersje:

•        Tricolor – liście upstrzone w biało-różowe plamki.

•        Trilobata - posiada symetryczne wcięcia.

•        Big leaf - roślina o nieco większych listkach.

Mulenbekia niska i jej odmiany: 

•        Nana – roślina o jeszcze drobniejszych listkach. 

•        Variegata– posiada wybarwione na biało brzegi liści.

Jeśli temat roślin jest ci bliski i interesuje cię jeszcze więcej informacji, zapraszamy na gardeneo.pl, po więcej ciekawostek i porad dotyczących upraw roślin!


Artykuł sponsorowany