91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 03.05.2024 r.
Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

Artykuł sponsorowany

Silikon jest niezbędny do prawidłowego zabezpieczenia płytek zarówno w łazience, jak i w kuchni. Ma właściwości uszczelniające, dzięki temu zapobiega dostawaniu się wilgoci w niepożądane miejsca. Podczas aplikowania silikon może niefortunnie upaść na płytki. Problem pojawia się także wówczas, kiedy ze względu na starość, trzeba go wymienić. Jak zmyć sylikon z płytek, tak aby ich nie uszkodzić?

Kiedy silikon jest świeży

Jeśli podczas pracy silikon znajdzie się na płytkach w niepożądanym miejscu, wówczas wystarczy delikatnie go zdjąć. Najlepiej zrobić to szpachelką. Jeśli jednak na powierzchni zostały resztki substancji, wówczas warto polać ją płynem do naczyń. Uwaga! Ważne jest to, aby nie dodawać do niego wody, ponieważ to może sprawić, że silikon rozpłynie się po płytce, a jego usunięcie będzie znacznie trudniejsze. Sam płyn do mycia naczyń natomiast zmiękcza substancję, którą następnie można delikatnie zetrzeć za pomocą gąbki, ścierki, a nawet kawałka papieru. Jeśli jednak ktoś obawia się świeżego silikonu, wówczas może obłożyć go kostkami lodu. Dzięki temu stężeje on znacznie szybciej niż w normalnych warunkach. Taką zastygniętą substancję można próbować ściągnąć za pomocą ostrego narzędzia, np. noża. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, aby nie porysować płytki ceramicznej.

Kiedy silikon jest stary

Co zrobić jednak w przypadku, kiedy silikon ma już swoje lata? Często jest popękany i już nie spełnia swojej roli. Istnieją dwa sposoby, aby pozbyć się go na dobre.

  1. Sposób pierwszy. Tak jak w przypadku zastygniętego sylikonu, należy spróbować delikatnie podważyć go nożykiem. Ta metoda wymaga wyjątkowego skupiania i cierpliwości, ponieważ nietrudno jest uszkodzić
    płytkę. Można także spróbować delikatnie zmiękczyć go za pomocą rozpuszczalnika. Uwaga! Należy wcześniej sprawdzić na słabo widocznej części, czy środek nie ma negatywnego wpływu na płytki.
  2. Sposób drugi. Wiele osób nie chce ryzykować zniszczenia płytek lub nie ma cierpliwości do tego typu domowych sposobów. Wówczas należy udać się do sklepu po odpowiedni środek chemiczny, który ułatwi zmycie silikonu.

Jak działają środki chemiczne do usuwania silikonu z płytek?

Zarówno płytki do kuchni, jak i do łazienki można bardzo łatwo uszkodzić, dlatego należy stosować tylko dedykowane preparaty. Takie środki chemiczne zmniejszają przyczepność sylikonu. Dzięki temu bardzo łatwo można go oderwać bez obaw o większe zniszczenia. Jak przebiega cały proces? Podczas zakupu środka, warto zwrócić uwagę na to, aby miał w zestawie szpatułkę do jego nakładania. Następnie należy nanieść środek na silikon i odczekać około kilkunastu minut. Dokładny czas zależy od rodzaju preparatu i będzie umieszczony w instrukcji użytkowania. Następnie za pomocą szpatułki trzeba zdjąć sylikon, a płytki dokładnie przemyć wodą. Jeśli na ich powierzchni zostały jeszcze jakieś pozostałości, należy powtórzyć całą procedurę od początku. Warto jednak podkreślić, że tego typu środki chemiczne są bardzo mocne.
Usunięcie całego sylikonu z płytek nie zawsze jest konieczne. Czasami wystarczą jedynie drobne poprawki, aby łazienka lub kuchnia odzyskała dawny blask. Jeśli do usuwania starej substancji używa się środków chemicznych, wówczas należy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń taśmą malarską, aby uniknąć osłabienia reszty silikonu. Zmywanie silikonu z płytek wymaga czasu i cierpliwości. Ogrom rozwiązań sprawia jednak, że każdy znajdzie sposób, aby usunąć niepożądaną substancję raz na zawsze.


Artykuł sponsorowany