91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 25.09.2020 r.
Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil

Ubezpieczenie OC to najczęściej kupowana w Polsce polisa, którą musi posiadać każdy kierowca. Dlaczego jednak to takie ważne i czy można sobie odpuścić wykupienie OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu. 

 


Gdzie kupić OC?

Najlepszym miejscem jest Internet. Wynika to z faktu, że nie musisz wychodzić domu, kontaktować się z konsultantami firm ubezpieczeniowych i analizować każdej oferty z osobna. Wystarczy tylko skorzystać z kalkulatorów OC/AC, które pozwalają na szybki dostęp do najlepszych ofert ubezpieczeniowych skrojonych dokładnie pod Twoje potrzeby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj tutaj: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl.  

Dlaczego musisz mieć OC?

Przede wszystkim dlatego, że jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego kierowcy zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Wymóg wykupienia polisy jest regulowany przepisami, od których nie ma wyjątku. Za brak OC są przewidziane kary finansowe, których wysokość jest zależna od okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. Długość standardowej umowy OC wynosi 12 miesięcy, ale bywają przypadki, gdy prawo dopuszcza wykupienie tzw. OC krótkoterminowego. Chodzi zazwyczaj o pojazdy zabytkowe lub sprowadzane z innego kraju i będące przed rejestracją w Polsce. 

Przed czym chroni OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przydaje się w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku lub zdarzenia drogowego, w którym ucierpiały osoby trzecie. Chodzi zarówno o szkody fizyczne, jak i materialne. Powodów wypadku może być wiele, a czasami mogą do niego przyczynić się roboty drogowe i jazda „na pamięć”. W takich przypadkach Twoja polisa ubezpieczeniowa uchroni Cię przed wypłacaniem odszkodowań z własnej kieszeni. Zajmie się tym ubezpieczyciel, a Ty nie zbankrutujesz. 

Co wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. Warto znać te podstawowe, by nie być zdziwionym przy analizowaniu ofert. Ubezpieczyciele kierują się swoim wewnętrznym algorytmem, który może różnić się w zależności od konkretnej firmy. Każde towarzystwo bierze jednak pod uwagę:

- stan cywilny kierowcy

- wiek kierowcy (sprawdź: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-powyzej-25-lat 

- miejsce zamieszkania,

- dzietność,

- doświadczenie za kierownicą,

- historia ubezpieczeń,

- bezszkodowa jazda,

- zebrane zniżki lub zwyżki,

- marka i model pojazdu,

- rok produkcji,

- pojemność silnika,

- miejsce garażowania.

 
Nie warto przepłacać

Ze względu na obowiązkowy charakter, ubezpieczenie OC zawsze ma taki sam zakres ochrony regulowany ustawą. Oznacza to w praktyce, że nie warto jest kupować najdroższych polis, licząc, że będą oferować lepszą ochronę. Przy szukaniu ubezpieczenia skup się raczej na renomie konkretnego ubezpieczyciela oraz cenie. 

Jak widzisz, ubezpieczenie OC to produkt, który może uchronić Cię przed konsekwencjami finansowymi Twoich poczynań na drodze. Pamiętaj również, że polisa jest obowiązkowa, a za jej brak przewidziane są dotkliwe kary finansowe. Nie ma więc co ryzykować – wykup ubezpieczenie OC i jedź spokojnie.


Artykuł partnera