91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.04.2020 r.
Imieniny: Julia, Dionizy, January

W czwartek (20.02) w Skarszewach o godz. 18:30 w Centrum Sportu odbył się Koncert Wiedeński, który wykonała Orkiestra Salonowa MODERATO pod dyrekcją Orlina Bebenowa. Przedstawienie odbyło się z okazji 700-lecia uzyskania praw miejskich przez Skarszewy. Na imprezę mieszkańców miasta i okolic zapraszał burmistrz Skarszew Jacek Pauli.

Część oficjalna i skarszewski hejnał

Na samym początku spotkania głos zabrał gospodarz uroczystości pan burmistrz Jacek Pauli. W swoim przemówieniu podkreślał rolę Skarszew w 700-letniej historii tego miasta. Pan burmistrz powiedział do zgromadzonych na sali, że mogą być dumni, mieszkając tu na Kociewiu w Skarszewach. Pan Jacek Pauli podkreślał, że w tak długiej historii pojawiły się chwile radości, jak i smutku. W swoim wystąpieniu wspomniał też o konkursie na hejnał Skarszew, który ogłosił. Dzięki temu przybyli goście wysłuchali oficjalnie po raz pierwszy hejnału Skarszew w wykonaniu solisty, a potem orkiestry.

Po wystąpieniu gospodarza swoje przemówienia i życzenia przekazywali m.in. pan poseł Marek Rutka, wicemarszałek województwa pomorskiego Jacek Sarnowski, burmistrz partnerskiego miasta Pelplin Mirosław Chyła, wicestarosta powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel oraz przedstawiciele powiatu Starogardzkiego, Tczewskiego i miasta Starogard Gdański.

Przed wysłuchaniem hejnału mieszkańcy i goście wysłuchali zarysu historycznego 700 lat historii miasta.

Skarszewskie Centrum Sportu niczym Złota Sala Musikverein

Pierwszy raz orkiestrę publiczność mogła usłyszeć podczas wykonania hejnału Skarszew. Następnie program imprezy przeszedł do najważniejszego punktu tego wieczoru, czyli Koncertu Wiedeńskiego. Na scenie można było zobaczyć Orkiestrę Salonową MODERATO z Bydgoszczy oraz trójkę śpiewaków operowych i parę baletową z Poznania.

W programie mogliśmy usłyszeć najbardziej znane utwory klasyczne takich kompozytorów jak: Strauss, Beethoven, Czajkowski czy inni. Na uwagę zasługuje otwartość na formę muzyczną dyrygenta i muzyków. Podczas klasycznego wieczoru w Skarszewach usłyszeliśmy m.in. znany temat z Jeziora Łabędziego Piotra Czajkowskiego, najbardziej znane tango, polki itd. Czym objawiała się ta muzyczna dokładność? Jednym z zaprezentowanych utworów była V Symfonia Ludwika van Beethovena, jednak niewykonana klasycznie, lecz z nutą nowoczesności. Było to połączenie klasyki, rocka i muzyki rozrywkowej.

Wieczór wiedeński zakończył utwór „Time to Say goodbye”, który w oryginalnej wersji śpiewał Andrea Bocelli i Sarah Brightman.
Na twarzach zgromadzonych na sali widać było radość. Publiczność prosiła o bis, który orkiestra i śpiewacy wykonali.

Po koncercie na mieszkańców i przybyłych na halę w Skarszewach gości z okazji tłustego czwartku czekał słodki poczęstunek w ilości 700, co było symbolem czwartkowej uroczystości.

Przemowa burmistrza - 700 lat miasta Skarszewy :

hejnał Skarszew:

20.02.20 - rozmowa z burmistrzem Jackiem Pauli :

Galeria zdjęć