91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.04.2024 r.
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Nielegalne wysypiska śmieci to smutna rzeczywistość, z którą codziennie zmierza się Służba Leśna Nadleśnictwa Starogard.

Opony, części karoserii, telewizory, kanapy a głównie plastikowe butelki i opakowania po żywności to artykuły, które powoli można znaleźć łatwiej od grzybów w Kociewskich lasach! Śmieci wyrzucane są głównie przez okna przejeżdżających samochodów, o czym świadczą rozrzucone tworzywa sztuczne wzdłuż dróg leśnych. Należy przypomnieć, że sam wjazd na tereny leśne wypełnia znamiona czynu będącym wykroczeniem leśnym z art. 161 kw. Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Starogard już w samym miesiącu styczniu ujawnili kilkanaście nowych miejsc, w których nielegalnie złożono śmieci. Jednym z przypadków jest kompleks leśny w Leśnictwie Wygoda, umiejscowiony przy drodze krajowej nr 22 w miejscowości Sucumin (gmina Starogard Gdański), gdzie sprawca wyrzucił stos wielkości przyczepy ciężarowej z częściami karoserii i nadwozia od aut pochodzenia angielskiego. Obecnie Posterunek Straży Leśnej Nadleśnictwa Starogard, prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie, którego dopuścił się sprawca w kompleksie leśnym będącym jedyną tzw. „enklawą śródpolną” w miejscowości Sucumin. Starogardzcy leśnicy ze smutkiem stwierdzają, że skala nielegalnych wysypisk rośnie i wydają się być one plagą, z którą będą musieli zmierzyć się także mieszkańcy korzystający z Kociewskich lasów, ponieważ środki na utylizację odpadów są ograniczone.

Pamiętaj, Zostaw las takim jakim chciałbyś go zastać jutro!

(tekst: Jakub Neumann)

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
PRACUJEMY W ZGODZIE Z NATURĄ!