91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.07.2020 r.
Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa

W piątek o godz. 17:30 w ERGO ARENIE odbędzie się „Mecz Kaszubski”. Na boisku zagrają gospodarze - Trefl Gdańsk oraz Cuprum Lubin. Organizatorzy spodziewają się  około 9 tys. kibiców, w tym 6 tys. uczniów z Kaszub, którzy tego dnia odbiorą nagrody w konkursie "Aktywne Kaszuby".

"Mecz kaszubski" jest elementem obchodów 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski. Jest wspólną inicjatywą Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Trefl Pomorze. To już szósta edycja sportowo-kulturalnej idei. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się kilkoma tysiącami uczniów uczących się języka kaszubskiego, którzy do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjeżdżają w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. W tym roku tematyką konkursu jest „Historia powrotu Pomorza do Polski”, bowiem właśnie w lutym 2020 roku, a dokładnie 10 lutego, świętowaliśmy 100-lecie zaślubin Polski z morzem i kontynuowane były obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uczniowie w swoich pracach plastycznych nawiązują do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”, upamiętniającego czyn generała Józefa Hallera.

Wyjątkowymi akcentami meczu będą Marsz Kaszubski oraz Mazurek Dąbrowskiego w towarzystwie biało-czerwonej kartoniady, kaszubska eskorta, stoiska z regionalnym rękodziełem, kaszubskie dyscypliny sportowe - chodzenie na szczudłach czy kulanie koła, nauka przyśpiewki "Kaszubskie nuty". Początek atrakcji już od godz. 16:00. Wystąpią Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” oraz  Przodkowska Orkiestra Dęta  pod kierownictwem Zdzisława Plichty.

Bilety

Jak informuje ZKP, bilety na „Mecz Kaszubski” można kupować za pośrednictwem strony www.gdanskielwy.pl, a także w kasach w ERGO ARENIE (klubowa kasa nr 4 otwarta w czwartek w godz. 16 – 19 oraz w piątek w godz. 13:30 – 17:30) oraz punktach partnerskich – Hotelu Haffner, siedzibie Stowarzyszenia Turystycznego Sopot oraz Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Ceny zaczynają się już od 10 zł w przypadku wejściówek ulgowych oraz 15 zł za bilet normalne w strefie zielonej, kończąc na odpowiednio 20 i 30 zł w gwarantującej najlepszy widok na boisko strefie czerwonej. Zniżki przysługują uczniom i studentom do 26. roku życia oraz seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia.

(Fot. mat. prasowe organizatora)