91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 14.08.2020 r.
Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

W Piasecznie 10 lutego odbyły się gminne obchody Światowego Dnia Kociewia Gminy Gniew.

W poniedziałek, 10 lutego świętowaliśmy Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji w Piasecznie odbyły się Gminne Obchody Święta Kociewia organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie oraz Szkołę Podstawową im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta Msza Święta. Po mszy nastąpił Kociewski Przemarsz na cmentarz, by oddać hołd zasłużonym Kociewiakom, regionalistom śp. Janowi Ejankowskiemu i Śp. Teofilowi Watkowskiemu. Po przemarszu uczestnicy udali się na uroczystą akademię w Domu Kultury w Piasecznie.

Akademię otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki.

- Piaseczno to wyjątkowe miejsce. To tutaj skupia się najwięcej zespołów, które promują Kociewie i dbają o nasze korzenie. Mamy scholę szkolno-parafialną „Biedronki”, Piaseckie Gzuby, Piaseckie Kociewiaki, które grają dla nas już od 36 lat oraz Parafialną Orkiestrę Dętą założoną w 2002 roku. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi, Pani Dyrektor Sylwii Gottschalk, Krystianowi Zimnemu i Emilii Ogonowskiej za wysiłek włożony w promowanie regionu oraz przede wszystkim prezesowi Piaseczno Folklor Festiwal Krzysztofowi Luchowskiemu za kontynuowanie pracy, którą rozpoczął śp. Jan Ejankowski.

Organizatorzy przygotowali dla gości wiele atrakcji, takich jak występ „Piaseckich Gzubów” i „Błękitnej Wstęgi”, prelekcję regionalistki Reginy Kotłowskiej, wykład LOT Kociewie „O stroju, hafcie i Kociewiu”. Po akademii zaproszeni goście udali się na wernisaż nowej wystawy w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Na uczestników wydarzenia czekał również prawdziwie kociewski poczęstunek.

Organizatorzy

Galeria zdjęć