91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 14.08.2020 r.
Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Już 500 wniosków o wygaszenie ważności pozwolenia na budowę farmy wiatrowej w Wyczechowie złożyli mieszkańcy Kiełpina do Starostwa Powiatowego w Kartuzach. O samej inwestycji dowiedzieli się pod koniec 2019 roku, bowiem zlokalizowana jest w sąsiedniej gminie - Somonino. 
Skupili się w Stowarzyszeniu Mieszkańców Kiełpina, by walczyć przeciwko obiektowi, który zagraża ich zdrowiu, zamyka szansę na budownictwo mieszkaniowe wsi a do tego wpływa na obniżenie wartości nieruchomości.

W spotkaniu wzięli udział prawnicy, urzędnicy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Kartuzach, burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, senator Stanisław Lamczyk oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Alicja Adamczyk, kierownik Wydziału Urbanistyki UM w Kartuzach, przedstawiła, jakie dotychczas kroki poczynił Urząd Miejski w Kartuzach. Przypomniała, że trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego fragmentu Kiełpino obejmującego ulice Podlaską, Spacerową i Wiosenną - plan jest gotowy do uchwalenia - oraz nad fragmentem obejmującym  ulice Osiedlową, Uroczą i Raduńską - plan ten jest po wyłożeniu i przygotowywany jest do uchwalenia.

Pani kierownik omówiła propozycję opracowania planów zagospodarowania przestrzennego dla 6 fragmentów wsi Kiełpino, by w ten sposób zachować budowlane marzenia mieszkańców wsi. Jak podkreślał burmistrz Mieczysław Gołuński, zrobi wszystko, by ratować sytuację mieszkańców, dlatego na 26 lutego przygotowuje projekty uchwał o przystąpieniu do opracowania planów zagospodarowania przestrzennego. Muszą być one gotowe przed lipcem 2022 roku.

Bartosz Kitowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców Kiełpina zaprezentował potencjalne zagrożenia powstania farmy wiatrowej. 

Senator Stanisław Lamczyk stwierdził, że w świetle przeprowadzonych rozmów z przewodniczącym komisji energetyki, warto by było, by na wtorkowej komisji (11.02.2020 r.) pojawili się reprezentanci Kiełpina i urzędu, którzy mogliby przedstawić sytuację z farmą wiatrową w Wyczechowie.

Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej cz. 1:

Spotkanie o farmie wiatrowej - Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina Bartosz Kitowski:

Galeria zdjęć

(Rozszerzymy)