91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 19.01.2021 r.
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

W ramach projektu „Rozwój usług społecznych na terenie Powiatu Kartuskiego” - działa Bank Usług Społecznych.  Jest to internetowa baza danych, w której znajdują się instytucje i organizacje pozarządowe z terenu powiatu kartuskiego, zajmujące się usługami społecznymi i pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym.

Bank Usług Społecznych jest jednym z elementów projektu prowadzonego przez powiat kartuski, w partnerstwie z gminami Kartuzy, Żukowo, Przodkowo, Somonino i Chmielno, oraz dwiema organizacjami pozarządowymi – Stowarzyszeniem „Razem Jesteśmy” i Spółdzielnią Socjalną „Bezpieczni Podopieczni”.

Baza Banku jest stale uzupełniania o nowe informacje dotyczące tych instytucji. Bank można znaleźć w internecie pod adresem http://spolecznekartuskipowiat.pl/. Dla osób mających problem z poruszaniem się po internecie, funkcjonuje infolinia telefoniczna, na której koordynator Banku, w miarę możliwości, pomoże nam wyszukać interesującą nas organizację czy instytucję pomocy społecznej. Numer infolinii: 58 380 08 02.

Dwa programy dla seniorów - BUS i NESTOR:

Projekt „Rozwój usług społecznych na terenie Powiatu Kartuskiego”

Dzięki projektowi powstały dwa Kluby Aktywności w Sianowie i Małkowie, prowadzone odpowiednio przez Stowarzyszenie i Spółdzielnię Socjalną. W klubach, osoby starsze zrekrutowane do projektu, spędzają nawet do 8 godzin dziennie na terapiach zajęciowych, spotkaniach z psychologiem i rehabilitantem, a także wyjazdach na basen czy to kina. Dzięki Klubom spędzają aktywnie czas i poprawiają swoją kondycję fizyczną i psychiczną.


Kolejnym elementem projektu są Mobilne usługi opiekuńcze. W ramach tego zdania opiekunki mobilne odwiedzają osoby potrzebujące z terenu gmin partnerskich w ich domach, pomagając w codziennych czynnościach, takich jak higiena osobista, przyjmowanie leków czy pomoc w przygotowaniu posiłków. Uczestników projektu w ramach Mobilnych usług odwiedza także psycholog i rehabilitant. W chwili obecnej objętych wsparciem jest 10 osób u których łącznie opiekunki spędzają ponad 160 godzin w miesiącu.


Teleopieka – kolejne z zadań realizowanych w projekcie, polega na wyposażeniu osób starszych w specjalne telefony, posiadające zdalny przycisk alarmowy umieszczony na opasce którą osoba starsza może zawsze mieć przy sobie. W razie jakichś nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji (np. upadek, zasłabnięcie) wystarczy wcisnąć przycisk alarmowy na opasce aby połączyć się z centrum alarmowym, które w zależności od sytuacji wezwie na pomoc sąsiadów lub najbliższych, a w razie konieczności karetkę pogotowia.


Elementem projektu jest Bank Usług Społecznych. Jest to internetowa baza danych, w której znajdują się instytucje i organizacje pozarządowe z terenu powiatu kartuskiego, zajmujące się usługami społecznymi i pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym.