91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 19.01.2021 r.
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

W ramach projektu „Nestor - standard wsparcia osób starszych w Powiecie Kartuskim” 100 seniorów z gmin Stężyca, Sierakowice oraz Sulęczyno objętych jest teleopieką. Są jeszcze wolne miejsca dla osób chętnych.

Uczestników projektu wskazały gminy. A są to osoby starsze, samotne z niepełnosprawnościami, chore. Systemem objęci zostali mieszkańcy, u których zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu, nieporadność, brak sprawności, wypadki typu upadnięcie, zasłabnięcie, złamanie, złe samopoczucie, zawroty głowy, urazy, udar, paraliż.

System teleopieki opiera się na telefonii komórkowej lub stacjonarnej, oraz centrum operacyjno – alarmowym. Pracuje ono w systemie całodobowym i dysponuje danymi osoby objętej teleopieką oraz numerami telefonów do osób, które należy zawiadomić w przypadku wzbudzenia alarmu. Osoba objęta opieką otrzymuje specjalny telefon komórkowy (lub stacjonarny) oraz przycisk SOS w formie opaski na rękę lub zawieszki. W zależności od sytuacji operator podejmuje decyzję o działaniach – np. powiadamia pogotowie, lub wzywa osobę wskazaną w karcie informacyjnej.

Taka właśnie zawieszka uratowała już mieszkańca gminy Stężyca.

Tak uratowano życie mieszkańcowi gminy Stężyca

W ramach projektu działają także Kluby Nestora. Odpowiedzialnym za to zadanie jest Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy. Kluby te znajdują się w: Stężycy, Paczewie, Gowidlinie, Sierakowicach oraz Węsiorach.

Dla chętnych seniorów są jeszcze miejsca w teleopiece.