91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 20.09.2020 r.
Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy

Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 roku wynika, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów. Składane deklaracje mijają się z rzeczywistością. Aby poprawić bilans segregowania odpadów, w Kartuzach ma zostać wdrożony Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów. Spotkanie w tym temacie odbyło się 12 listopada.

Jak głoszą informacje na blokach Osiedla Wybickiego, największego skupiska budynków wielorodzinnych w Kartuzach, segregacja odpadów jest wielce niezadowalająca i mieszkańcom grożą kary z tego tytułu. 

Aby segregacja odpadów stała się faktem, gmina Kartuzy chce wprowadzić w strefach zabudowy wielolokalowej T-Master – Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów. Dlatego władze spółdzielni, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, radni i przedstawiciele firm wywożących odpady spotkali się na prezentacji ELMO.

Oznacza to – w skrócie – że mieszkańcy osiedli i bloków będą oddawali swoje śmieci oklejając je kodami kreskowymi. System ten jest kosztowny i samorząd chce aplikować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o finansowe wsparcie. Jeśli je otrzyma - pierwsze eleganckie pojemniki na śmieci z czytnikami kodów kreskowych - mogłyby stanąć na osiedlach już jesienią 2020 roku.

Segregacja odpadów - śmieci z kodami kreskowymi w Kartuzach: