91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 04.06.2020 r.
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek

Jeszcze 80 szczepionek przeciwko pneumokokom jest do dyspozycji seniorów z powiatu kartuskiego, którzy są leczeni z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zachorowalności i umieralności w skali świata powodując około 3,5 mln zgonów rocznie, z czego 1 mln z powodu zapalenia płuc.

Szczepienia przeznaczone są dla osób powyżej 65. roku życia, które są zameldowane na terenie powiatu kartuskiego i nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom oraz są leczone z powodu chorób układu oddechowego z grupy J40-J47 (m.in. przewlekły nieżyt oskrzeli, dychawica oskrzelowa).

Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów z powiatu kartuskiego:

Szczepienia są wykonywane w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Nr 1 Krystyna Mach przy ul. Jeziornej 11 w Kartuzach, nr tel. 58 685-34-26/27. Pula szczepień w 2019 r. wynosi 106 dawek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała infekcje pneumokokowe, obok malarii na pierwszym miejscu listy chorób zakaźnych, których zwalczanie i zapobieganie należy uznać za priorytet. Zakażenia pneumokokowe najczęściej przebiegają bezobjawowo albo w postaci infekcji górnych dróg oddechowych i są wywoływane przez bakterie – pneumokoki, czyli dwoinkę zapalenia płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią.