91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 07.08.2020 r.
Imieniny: Dorota, Konrad, Kajetan

Vivat Vasa w Gniewie 

Głównym wydarzeniem przedsięwzięcia VIVAT VASA! było  widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”,które rozegrało się w sobotę 10 sierpnia 2019 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp Zamku Gniew.

Wzięły w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w liczbie około 400 żołnierzy ,w tym 50 kawalerzystów. Na polu bitwy stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie  i  szwedzka rajtaria.

Widać było brawurowe szarże husarii, intensywny ostrzał muszkietów i artylerii, zacięte starcia piechoty. Dowódcy wraz z  żołnierzami wykazali się znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.

O wyjątkowości widowiska stanowił jego przebieg, określony w scenariuszu tylko co do głównych kierunku działania poszczególnych wojsk. Szczegółowe rozwiązania taktyczne leżały w gestii dowódców polskich i szwedzkich.

 

Galeria zdjęć