91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 04.06.2020 r.
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek

Wyspa Ischia - włoski raj [artykuł sponsorowany]


Ischia – maleńka włoska wyspa położona w Zatoce Neapolitańskiej na Morzu Tyrreńskim. Leży zaledwie 40 km od Neapolu. Turyści upodobali ją sobie dla niezwykłych widoków i gorących źródeł. Zobacz, dlaczego warto wybrać się na Ischię.


Ischia – wyspa, którą objedziesz w jeden dzień

Powierzchnia wyspy Ischia wynosi 46,3 km². Czy to dużo? Raczej nie, szczególnie gdy porównamy Ischię z Warszawą. Powierzchnia naszej stolicy wynosi… 517 km²! Ischnia w rzeczywistości jest naprawdę niedużą, ale samodzielną i uroczą wyspą. Odwiedzający ją rokrocznie turyści poszukują na niej odskoczni od wielkich miast i możliwości skorzystania z naturalnych term. Równie dużym powodzeniem cieszą się plaże – na Ischii są one bardzo zadbane, całości dopełnia krystalicznie czysta woda w morzu.

Ischia – komunikacja

Na wyspę najłatwiej dostać się promem lub wodolotem. Wycieczki organizuje między innymi Biuro Podróży ITAKA. Na miejscu można wynająć samochód, ale nie jest to konieczne. Ta maleńka wyspa ma bardzo dobrą sieć komunikacji. Składa się ona przede wszystkim z autobusów i niedużych busików, które łączą ze sobą poszczególne wioski. Z miejscowości Ischia wyruszają dwa główne autobusy, jeden w prawo, drugi w lewo. Okrążają one całą wyspę i bez trudu dostaniemy się tam, gdzie chcemy. Jedno okrążenie trwa około dwóch godzin. Obowiązują przystanki na żądanie, tzn. na przystanku trzeba machnąć ręką, żeby dać znać kierowcy, że chcemy wsiąść. W autobusie przed wysiadaniem trzeba nacisnąć przycisk.

Największe włoskie SPA

Termalne źródła to największe bogactwo Ischii i magnes dla turystów. Rokrocznie przybywają tu leczyć swoje dolegliwości lub po prostu odpocząć, ciesząc się możliwością skorzystania z term. Tych jest na wyspie ponad sto, czyli całkiem sporo, biorąc pod uwagę niedużą powierzchnię Ischii. Ich istnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie stożek wulkaniczny Epomeo. Co prawda nigdy nie doszło do erupcji wulkanu, ale jego wnętrze wciąż jest gorące i to właśnie jemu termalne źródła zawdzięczają stale wysoką temperaturę. Od tysiącleci włoscy medycy przekonują swoich pacjentów, że gorące źródła Ischii są w stanie wyleczyć ich ze wszystkich dolegliwości. Legenda, jaka narosła wokół term sprawia, że w sezonie letnim wyspa jest wręcz oblegana przez turystów.

Wyspa Ischia – wioska Ischia

Ischia to największa wioska na wyspie. W sezonie letnim to właśnie tu dzieje się najwięcej, rozrywkowe życie kwitnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczególnie widoczne jest to w Ischia Porto – dzielnicy portowej.

W drugiej części wioski – Ischia Ponte – znajduje się największa na wyspie atrakcja turystyczna (poza termami oczywiście) – Castello Aragonese. Historia zamku sięga czasów starożytnych Greków, ale obecny kształt budowla zawdzięcza przebudowie dokonanej w piętnastym wieku, za panowania Aragonów. Ta monumentalna budowla gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Ischia – ciekawe miejsca

Forio – nieduża (jak wszystkie na wyspie) miejscowość, obfituje w zabytki, które na pewno zachwycą także tych, którzy nie przepadają za obcowaniem ze sztuką. Przede wszystkim jest tu dużo kościołów, ale na uwagę zasługują dwa – Santa Maria delle Grazie i i kościół del Soccorso zbudowany tuż nad stromym morskim brzegiem. Ponadto warto wybrać się do galerii sztuki znajdującej się w wieży Il Torrione zbudowanej w 1480 roku.

Laco Ameno słynie z dwóch dość kontrastowych rzeczy – cmentarza z IV w p.n.e. i Villi la Colombaia – miejsca cyklicznych imprez kulturalnych. Niegdyś była to prywatna letnia rezydencja włoskiego reżysera Lucchino Viscontiego.

Barano – miejscowość i jej okolice znane są przede wszystkim z najpiękniejszych na wyspie plaż. Na uwagę zasługuje zwłaszcza plaża dei Maronti.

Masz chęć wybrać się na Ischię? Sprawdź włoskie wakacje na www.itaka.pl.