91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 25.09.2020 r.
Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil

Artykuł sponsorowany.
Kosztorys budowy domu jest jednym z najistotniejszych elementów, jakie należy skrupulatnie wykonać przed przystąpieniem do pierwszych prac. Wybór konstrukcji domu zależy od wielu czynników, m.in. od osobistych preferencji, powierzchni działki oraz budżetu. Wielu inwestorów przystępując do budowy, zadaje sobie pytanie - w jaki sposób zaoszczędzić na budowie? Jak duże znaczenie przy oszczędnościach ma wybór projektu domu parterowego, piętrowego lub z poddaszem użytkowym? 


Bryła budynku - jaki dom jest tańszy w budowie?
Projekt domu dobrany powinien zostać pod kątem indywidualnych możliwości finansowych oraz potrzeb domowników. Przeczytaj także: Wygodny dom dla małej rodziny – jaka będzie optymalna powierzchnia domu parterowego?Rozsądnie zaplanowane etapy budowy oraz dobrze wybrany projekt domu, pozwolą na oszczędzenie nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Im prościej, tym lepiej. Im prostsza bryła budynku, tym koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji będą niższe. Koszt budowy domu zależy także od piwnicy. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%, a piętrowego o 20%. Wybudowanie garażu to również dodatek generujący spore koszty. Zdecydowanie tańszy będzie prosty dom, bez zbędnych wykuszy, ganków i ozdób.

Koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem
Budowa domu parterowego jest często droższa od budowy domu z poddaszem. To dla wielu może być zaskoczeniem. Z jakiego powodu? Dom parterowy ma zdecydowanie większą powierzchnię fundamentów oraz dachu. Tak, więc obrys budynku parterowego, a także większa powierzchnia działki przekładają się na wzrost kosztów realizacji.

Załącznik:
Plan domu a koszty budowy domu

Ceny działek budowlanych, szczególnie w miastach i w ich okolicach, są dość wysokie. Jeśli zaplanowałeś budowę domu parterowego, powinieneś uwzględnić drogi grunt budowlany.

Projekt domu parterowego czy z poddaszem użytkowym?
Jednoznacznie nie można stwierdzić, który wybór będzie tańszy. Czasami nawet parterówka (o tej samej powierzchni użytkowej) będzie droższa o 10-15% od domu z poddaszem. Wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań.

Mimo nierzadko wyższych kosztów, projekty domów parterowych cieszą się bardzo dużą popularnością. Z pewnością, dzięki komfortowemu użytkowaniu i wygodzie. Dom jednopoziomowy nie wymaga wspinania się po schodach, a co za tym idzie - nie wymaga budowy schodów. Jest to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji w domu.

Brak konieczności budowy schodów wewnętrznych, które w domu piętrowym nie dość, że zabierają powierzchnię użytkową, to dodatkowo podwyższają znacznie koszty budowy, jest niebywałym ułatwieniem.

Jeżeli niski koszt budowy domu jest dla nas priorytetem, decydując się na dom parterowy ,wybierajmy projekty domów o prostej, zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Taki dom będzie tańszy w wybudowaniu oraz w późniejszej eksploatacji. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że większość domów parterowych posiada mniejszą powierzchnię niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym.