91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 28.05.2020 r.
Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

W 2017 roku Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podjęła decyzję, że rok 2019 będzie Rokiem Jana Trepczyka. Urodzony w Stryszej Budzie niedaleko Mirachowa 22.10.1907 r., zmarł 3.09.1989 w Wejherowie, gdzie spoczywa na cmentarzu w Śmiechowie.

Był poetą, pisarzem, kompozytorem, publicystą, działaczem kaszubskim a zawodowo – nauczycielem, chórmistrzem. Pracował w Miszewie jako nauczyciel i kierownikiem szkoły w latach 1927-34.

Dziś jego imię nosi licząca ponad 110 lat Szkoła Podstawowa w Miszewie, w której nastąpiła inauguracja Roku Jana Trepczyka. Jednym z elementów obchodów jest wydany zbiór wierszy  „Wiérztë starka dlô dzôtk”.

Burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski i prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

Jan Trepczyk patronuje Międzyszkolnemu Konkursowi Wierszy Jana Trepczyka, organizowanemu przez Szkołę Podstawową w Mirachowie, Ogólnopolskiemu Konkursowi Literackiemu im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim – jego organizatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Szkoła Podstawowa w Miszewie jest organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Pieśni im. Jana Trepczyka przy współpracy z wejherowskim muzeum. Z tą placówką związane jest też Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka działające od 2004 r.