91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 19.09.2020 r.
Imieniny: Konstancja, January

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Folk Acoustic w kartuskim kościele pw. św. Kazimierza - dedykowany seniorom

Kolędy w wykonaniu zespołu Folk Acoustic z Gdańska wypełniły niedzielne popołudnie w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach. Był swoistym upominkiem dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zespół wokalno-instrumentalny przedstawił takie kolędy jak  „Mizerna cicha”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, ale i „Gore gwiazda Jezusowi” oraz współczesne kolędy kaszubskie.

- Jesteśmy z Gdańska, zespół powstał dwa lata temu – przedstawia grupę Szymon Chyliński, który dokonał aranżacji tradycyjnych polskich kolęd oraz kolęd kaszubskich autorstwa Kazimierza Jastrzębskiego, Tomasza Fopki czy Karola Krefty.

 
W skład zespołu wchodzą Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska – klarnet, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas i Szymon Chyliński- akordeon.

- Mąż od kilku lat prowadzi kaszubski zespół amatorski przy kole gospodyń wiejskich w Chwaszczynie – mówi Katarzyna Chylińska. - Zetknął się tam z repertuarem kaszubskim, z kulturą kaszubską i zamarzyło mu się, żeby ta muzyka była wykonywana przez profesjonalistów, przez zawodowców, dlatego stworzył ten zespół. To wszystko są muzycy z wykształcenia, możemy sobie bardziej pozwolić na muzykowanie, na wykorzystanie naszych umiejętności, które zdobyliśmy podczas studiów. Pochodzimy z Kaszub, mąż z rejonu Lęborka, Łeby, ja z Władysławowa więc ta kultura kaszubska i język od dziecka się przewijały w naszych domach. Język kaszubski – rozumiem, nie mówię, ale potrafię czytać i uczyłam się wymowy.

- Staramy się upowszechniać utwory współczesne, obecnie powstające niż popularyzować utwory już nadmiernie przez różne inne zespoły ludowe przedstawiane – wyjaśnia Szymon Chyliński, który jest też autorem własnych kompozycji.

 
O zespole będzie można jeszcze w tym roku usłyszeć przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uroczystości upamiętniających wymordowanie Polaków w Piaśnicy.

Fragment koncertu:

Galeria zdjęć