91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 20.06.2019 r.
Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Śmiertelnie zaatakowany w niedzielę i zmarły w poniedziałek 14 stycznia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz współpracował z Pelplinem w ramach Stowarzyszenia "Obszar Metropolitalny: Gdańsk, Gdynia, Sopot".

W związku z tym odwiedził Pelplin 20 listopada 2015 roku.

Wywiad Radia Głos z Pawłem Adamowiczem z dnia 20.11.2015 roku:

Wiadomość  Radia Głos z 20.11.2019

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/1512-pelplin-wspolpracuje-z-obszarem-metropolitalnym

 

-------------------------------------------------------------

Jezuici: Paweł Adamowicz odszedł w atmosferze modlitwy życzliwych mu ludzi

"Prezydent Paweł Adamowicz odszedł w atmosferze modlitwy życzliwych mu ludzi. Nie przestajemy modlić się za Niego i za całą Jego Rodzinę pogrążoną w bólu" - napisali ojcowie jezuici na swoim profilu na Twitterze. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek popołudniu wskutek ciężkich ran odniesionych po niedzielnym ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

---------------------

 Tę śmierć przeżywam tragicznie, serce przestało bić dla rodziny, dla Gdańska, dla całej naszej społeczności i dla Polski – powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź po śmierci prezydenta Gdańska. Metropolita gdański dodaje, że po tym, co się stało „sytuacja ta jest dramatyczna i bardzo delikatna politycznie i społecznie. Wszystko więc trzeba robić, aby nie dopuścić do eskalacji”.
Metropolita gdański zaznaczył, że wiadomość o śmierci nie była dla niego zaskoczeniem i czekał na tę straszną wiadomość. Przyznał, że był w szpitalu dziś do godz. 3 nad ranem. A wówczas działała już tylko aparatura medyczna. „Byłem przy łóżku Pana prezydenta, błogosławiłem mu i modliliśmy się wraz z jego bratem Piotrem, bo małżonka była jeszcze za granicą. Medycyna zrobiła co mogła, nic więcej się nie dało...” - przyznaje Arcybiskup.

Dodał, że serce Pawła Adamowicza „przestało bić dla służby, gdyż był on zawsze człowiekiem czynu i służby”. „Przez 10 lat, od kiedy tu jestem, bardzo dobrze się nam współpracowało, wspólnie uczestniczyliśmy w wielu uroczystościach religijnych, charytatywnych i patriotycznych” - wspomina metropolita gdański. Przyznaje, że „Prezydent Adamowicz należał do ważnych ludzi Kościoła w Gdańsku, Kościoła czynnego i praktykującego, uczestniczył w życiu sakramentalnym a przed każdym posiłkiem czynił znak krzyża”.

Abp Głodź poinformował, że dziś rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, który do niego zatelefonował. „Rozmawialiśmy o tym, jak może się rozwinąć sytuacja w Polsce po tym, co się wydarzyło. A sytuacja ta jest dramatyczna i bardzo delikatna politycznie i społecznie. Wszystko trzeba robić, aby nie dopuścić do eskalacji. Jesteśmy świadkami silnej nienawiści w przestrzeni publicznej, która się rozprzestrzenia, jest wdychana i wsysana, i nikt za nią nie odpowiada. A trwa to już długo, zdecydowanie zbyt długo” – konstatuje metropolita gdański. „Niestety do pojednania nie doszło po Smoleńsku i dziś zbieramy tego owoce” – dodaje.

Na pytanie o rolę Kościoła w tej sytuacji, abp Głódź odpowiada, że „rolą Kościoła jest wezwanie do modlitwy i do zgody, do pojednania i do pokoju społecznego”. Wyjaśnia, że „wszystkie inicjatywy, które zmierzają do jakiegoś porozumienia i pojednania powinny być brane poważnie pod uwagę”, a w tym kontekście wymienia zaplanowane na dziś spotkanie prezydenta Dudy z przedstawicielami partii politycznych”. Dodaje, że „nie ma sensu szukanie winnych i obwinianie siebie nawzajem, bo najpierw trzeba pogrzebać umarłych i modlić się”.

Abp Głodź dziś o 18.00 odprawi Mszę św. w intencji Zmarłego w Bazylice Mariackiej, a wcześniej o 17.00 odbędą się tam modlitwy ekumeniczne. Następnie ma rozpocząć się modlitewny marsz ulicami Gdańska.

mp / Gdańsk

-----------------------------------------------

W poniedziałek zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który podczas wczorajszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został ugodzony przez nożownika. Dziś wieczorem w bazylice mariackiej za duszę Zmarłego będą się modlić przedstawiciele trójmiejskich Kociołów i wspólnot wyznaniowych.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej, nabożeństwo rozpocznie międzywyznaniowa modlitwa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia z udziałem przedstawicieli Wyznań Chrześcijańskich oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Gminy Wyznaniowej Muzułmańskiej.

Po modlitwie zostanie odprawiona Msza święta o pokój duszy zmarłego prezydenta.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17.00 w gdańskiej bazylice mariackiej.

mip / Gdańsk

-----------------------------

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim na czele wezmą udział w Mszy św. żałobnej w intencji śp. Pawła Adamowicza - podało Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej. Eucharystii będzie przewodniczyć kard. Kazimierz Nycz. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek wskutek ciężkich ran odniesionych dzień wcześniej po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Msza św. z udziałem władz państwowych zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 20.30.

archwwa.pl, lk / Warszawa

-------------------------------------

Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w kondolencjach po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Publikujemy pełną treść kondolencji:

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu po śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia żonie, dzieciom i tym wszystkim, których dotknęła śmierć śp. Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska.

Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie.

Zamach na Prezydenta Gdańska i jego śmierć wstrząsnęły całym społeczeństwem, wierzącymi i niewierzącymi, ludźmi o różnych poglądach społecznych i politycznych.

W tych trudnych momentach wszyscy potrzebujemy jedności i wspólnoty. Potrzebujemy wspólnej modlitwy i refleksji, aby już nigdy więcej nie powtórzyły się podobne wydarzenia.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

BPKEP, lk / Warszawa

---------------------------------------------------

"Panie Boże, niech śmierć śp. Pawła Adamowicza otworzy oczy, poruszy sumienia, dotknie serca wszystkich Polaków i uświadomi, że nie wolno tolerować żadnych przejawów nienawiści i agresji. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!" - napisał na swoim profilu na Twitterze abp Józef Kupny, metropolita wrocławski po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
 

lk / Wrocław

----------------------------------------------------

Msza św. za śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, zostanie odprawiona w toruńskiej katedrze jutro, 15 stycznia (wtorek) o godz. 18.00.
Diecezjalny duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców ks. prałat Marek Rumiński zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

xpb / Toruń

--------------------------------------------------------

 


 
Katolicka Agencja Informacyjna