91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 18.06.2019 r.
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

„Gdzież są twoje szklane domy?”, czyli Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego odbyło się w Tczewie. 

 W sobotę 8 września o godz. 11.00  na Suchostrzygach przy fontannie Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki wspólnie z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Galeria zdjęć

W akcję promocyjną przedsięwzięcia czynnie włączyli się harcerze, którzy zapraszając do wspólnego czytania rozdawali przechodniom balony, ulotki i słodycze.

W liryczną, muzyczną podróż zabrały słuchaczy Panie Weronika Pieczewska, grająca na skrzypcach i Anna Pieczewska grająca na wiolonczeli.

Zebrani wzięli udział w quizie historycznym dotyczącym Niepodległej.

 Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że młodzi tczewianie tak licznie wzięli udział w obchodach uroczystości. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych, Technikum Mechanicznego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie również czytali „Przedwiośnie”. Było dostojnie, majestatycznie chwilami bardzo wesoło. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowy stempel Narodowego Czytania i skorzystali  ze zdrowego poczęstunku zapewnionego przez organizatorów. 

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski od 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 

Kolejna, siódma już odsłona ogólnopolskiej akcji społecznej, objętej patronatem medialnym Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, odbyła się w szczególnym momencie historycznym.  Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale skomponowała się z tegorocznym wyborem literackim. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to książka
w doskonały sposób ilustrująca zawiłość polskich losów, ich specyfikę, kontrastowość, bolesność doświadczeń. To powieść pytań trudnych, ale wciąż aktualnych, „pytań, na które nadal należy szukać odpowiedzi”. To wreszcie utwór na wskroś polski, przesycony melancholią, rozczarowaniem, bezsilnością, odwołujący się do powszechnego pesymizmu narodowego, utwór symboliczny, wieloznaczny, dopuszczający różnorakie interpretacje.