91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 24.05.2018 r.
Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena

„Serce bije dla świata” – Olimpijski Brązowy Medal dla wychowanków z Uśnic. 

Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Usnicach powrócili z Austrii do Uśnic k/Sztumu z brązowym medalem Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Galeria zdjęć

„Serce bije dla świata” pod takim hasłem w dniach 14-25 marca w gościnnej Austrii odbyło się najważniejsze tegoroczne wydarzenie sportowe dla uczniów i uczestników Olimpiad Specjalnych. Do Austrii zjechało się ponad 14 tys. osób w tym 2700 zawodników startujących w 9 dyscyplinach sportowych.  W 62 osobowej reprezentacji Polski znalazło się 4 uczniów Ośrodka w Uśnicach jako cześć drużyny hokeja halowego.

- Pierwsze dni po przyjeździe spędziliśmy w gościnnym Dornbirn w zachodniej części Austrii przygotowując się do startów i poznając kraj i ludzi – wspomina Róża Zarańska – Banasik dyrektor ośrodka i Animator Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych. Miejsca startów to Schladming, Ramsau oraz do Graz gdzie mieszkali właśnie nasi hokeiści. Po wspaniałej ceremonii otwarcia, która miała miejsce w Schladming rozpoczęły się gry obserwowane.

Nasi zawodnicy grali z tak egzotycznymi krajami jak: Algieria, Saint Lucia, Szwecja, Maroko, Trinidad. Potem walczyliśmy z Kenią, Saint Lucia i Chińskie Taj-Pej. Po zaciętych meczach dopingowani przez wielu sympatyków naszej drużyny, wśród których był także minister sportu Witold Bańka nasi zawodnicy wywalczyli brązowy medal.

- Nasza ekipa zdobyła  39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych. Zasadą ruchu Olimpiad Specjalnych jest jednak  przede  wszystkim pierwszeństwo udziału zawodników. Trudno wyobrazić sobie jak wiele barier muszą pokonać osoby z niepełnosprawnością intelektualną i jak wielkimi przez to są sportowcami. Igrzyska to wielkie wyzwanie także  dla organizatorów. Austria już po raz drugi gościła zawodników z wielu krajów. Tym razem pod hasłem” serce bije dla świata” i rzeczywiście to serce, serdeczność i zaangażowanie spotykało nas na każdym kroku. Od otwarcia aż  po ceremonię zakończenia, na której gościł sam  Arnold Schwarzeneger – dodaje dyrektorka z Usnic. - Wysiłki naszych sportowców zostały także docenione w kraju. 

W piątek 31 marca cała ekipa została zaproszona przez Pierwszą Damę panią Agatę Kornhauser-Duda do Pałacu Prezydenckiego. Spotkanie odbyło się w niezwykle serdecznej atmosferze. To właśnie dzięki ruchowi Olimpiad Specjalnych osoby z niepełnosprawnością intelektualną  na co dzień trenujące i po prostu uczące się podstawowych czynności mogą doświadczać tak wielkich wydarzeń, poznawać świat i być przezeń zauważone, docenione i zaakceptowane - z radością wspomina Roża Zarańska - Bansik.