91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 02.05.2024 r.
Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Ewangelia ukazuje nam dziś najpiękniejszą modlitwę, której nauczył nas sam Jezus Chrystus. Jest nią oczywiście modlitwa „Ojcze nasz”. Już we  wczesnym dzieciństwie nasi rodzice jej nas nauczyli. Im częściej ją odmawiamy, tym bardziej może nam spowszednieć. A powinno być zupełnie inaczej! Powinniśmy ją nie tylko codziennie odmawiać, ale powinna też stawać się nam coraz bliższa i coraz bardziej umacniać naszą więź z Bogiem Ojcem. Dlatego warto zastanowić się nad jej istotą.

 

To, co najbardziej jest poruszające i co należy wziąć za punkt wyjścia w Modlitwie Pańskiej, to zauważenie do kogo się zwracamy. Jezus Chrystus wskazuje nam, byśmy do Boga zwracali się tytułem Ojcze. Kiedy nazywa się kogoś ojcem oznacza to bliską więź czy więzy krwi. Dla nas ma to być zachęta do głębokiej i żywej wiary oraz zaufania Bogu. Jezus daje nam niejako swojego Ojca i chce byśmy stali się Jego dziećmi.

W modlitwie „Ojcze nasz” zostaje ukazany model, według którego powinny zostać skierowane nasze prośby i pragnienia. Pośród próśb skierowanych do Ojca pierwsze odnoszą się do samego Boga, kolejne natomiast są wołaniem o spełnienie pragnień ludzkich. Taki model ma stać się czymś naturalnym w życiu chrześcijanina. Najpierw wszelkie sprawy mają być poddane Bogu, dopiero potem mam troszczyć się o zaspokojenie tego, co jest mi konieczne w życiu. Taki model niestety niekiedy staje się nam obcy. Często ten porządek zostaje odwrócony. Modlimy się tylko o to, by Pan spełnił moje zamierzenia. „Bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi” – nie zapominajmy o co prosimy! 

 

Ks. Maciej Zabrocki

 


 

 

18 czerwca – św. Grzegorza Barbarigo , biskupa

Św. Grzegorz Barbarigo urodził się w 1625 roku w znamienitej rodzinie weneckiej. Wkrótce po święceniach kapłańskich został pierwszym biskupem Bergamo. Później obdarzono go godnością kardynała i powierzono rządy nad diecezją padewską. Zasłynął jako dobry pasterz; przez przeprowadzenie reform, ustanowionych przez sobór trydencki. Dzięki niemu seminaria w Padwie i Bergamo bardzo rozwinęły swoją działalność.

 

 Anna Tusznio