91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 27.04.2024 r.
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Adwent – czas nadziei

Zaczynamy wszystko od początku. Nowy rok liturgiczny niesie ze sobą – jak wszystko co nowe – spory ładunek zaciekawienia. Czym zostanie wypełniony ten czas? Czy będzie lepiej spożytkowany niż miniony? Które z planów uda nam się zrealizować? Takie i podobne pytania zapewne sobie stawiamy, wiedząc jednocześnie na podstawie dotychczasowych życiowych doświadczeń, że rzeczywistość będzie zapewne inna niż nasze plany. Zazwyczaj bardziej skomplikowana, ale też ciekawsza.

Rok kościelny jest przejściem poprzez kolejne okresy liturgiczne całej historii zbawienia. Cechą tej wędrówki jest nie tylko przypomnienie dawnych wydarzeń, ale dzięki słuchaniu Słowa Bożego, uczestnictwu w sakramentach i modlitwie, aktywny w nich udział. 

Czasem tym zaczynamy Adwentem, składającym się z dwóch etapów. Od pierwszej niedzieli do 16 grudnia „przypominamy sobie” tęsknotę ludzi Starego Testamentu i wszystkich innych za Mesjaszem. Intensywniej również wyczekujemy przyjście Chrystusa w chwale. Drugi  etap – od 17 grudnia – jest bezpośrednim przygotowaniem do Bożego Narodzenia.

Liturgia Adwentu zachęca nas do trwania w gotowości na spotkanie z Chrystusem. Dzisiejsze czytania mówią o naszej kruchości porównywalnej z gliną, ale też o ocaleniu przez Boga. W Ewangelii kilkakrotnie powraca zachęta do czujności. Św. Marek pisze: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem”. Nadejście Odkupiciela – dla wiernych Jego nauce – będzie definitywnym spełnieniem nadziei za pełnią życia.

ks. Janusz Chyła 


30 listopada - św. Andrzeja, Apostoła

Andrzej był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła. Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim; był rybakiem mieszkającym w Kafarnaum. Będąc uczniem Jana Chrzciciela – pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, przyprowadzając też do Niego swego brata, Szymona Piotra. Przez cały czas publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. Był świadkiem cudu w Kanie i cudownego rozmnożenia chleba. Głosił Ewangelię na wybrzeżach Azji Mniejszej , u Scytów, w Tracji i w Grecji, gdzie poniósł śmierć męczeńską około roku 60, w Patras, przez ukrzyżowanie na krzyżu w kształcie litery X ( krzyż św. Andrzeja), który obecnie znajduje się w miejscowości, gdzie zginął.

Jest patronem narodów słowiańskich, Grecji i Szkocji.

Anna Tusznio