91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 04.06.2020 r.
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek


Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła


Po uroczystym i podniosłym Okresie Paschalnym wracamy w życiu Kościoła do okresu zwykłego i powrót ten zapoczątkowujemy Świętem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Okres zwykły, dni powszednie naszego życia nie są mniej ważne od tych świątecznych. Dni zwyczajnych jest nawet więcej i tworzą główny nurt naszej egzystencji. Ten główny nurt ma czerpać swą siłę i sens z tych świątecznych, uroczystych.

Dzisiejsze święto przypomina nam, że jako wspólnota wierzących w Chrystusa otrzymaliśmy od Założyciela i Mistrza wspaniały, bezcenny Dar w osobie Jego własnej Matki, Maryi! Ona jest Matką Kościoła, Matką każdego wierzącego. Maryja pomaga nam w umacnianiu naszej więzi z Chrystusem, swoim Synem, tak jak ongiś robiła to na przykład w Kanie Galilejskiej podczas wesela. Daje bezcenne wskazówki ludziom i zarazem za nimi prosi swego Syna.

Pierwsi uczniowie dają nam wymowny przykład, o którym czytamy w Dziejach Apostolskich: „wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i Jego braćmi”. Oto najważniejsza sprawa, o którą trzeba się zatroszczyć także nam dzisiaj, w nowych dziejach Kościoła: trwać jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją! Dzisiaj modlitwy potrzeba więcej niż kiedykolwiek dotąd. Modlitwa jest prawdziwą bronią wierzącego człowieka, Kościoła, w walce ze Złem i ze Złym, o którym mówi pierwsze czytanie dzisiejszego Święta. Ta walka przez modlitwę nie może odbywać się w pojedynkę, gdyż w pojedynkę jesteśmy za słabi. Zawsze jednak możemy modlić się razem z braćmi wierzącymi, czyli z Kościołem i z Maryją, Matką Jezusa. To jest dopiero modlitwa pełna mocy.

Ks. Dariusz Drążek