91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

        Mk 3, 34: I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: Oto moja matka i moi bracia.


Wszyscy zgromadzili sie wokolo Jezusa! To jest wlasnie Kosciol. Chrystus w centrum + wspolnota. On ma byc dla mnie w centrum Mszy Swietej, modlitwy, wspolnoty, mojego zycia... Wtedy, gdy gromadzisz sie wokolo Niego z innymi, to razem jestesmy bracmi i siostrami. 
Razem mozemy wiecej! Pomodlmy sie dzis za siebie nawzajem.

 

 

                            27 stycznia – bł. Jerzego Matulewicza, biskupa

Jerzy urodził się w 1871 roku we wsi Lugine koło Mariampola na Litwie. W wieku 20 lat wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach. Gdy władze carskie zamknęły seminarium, kontynuował naukę w naukę w Warszawie, a następnie w Petersburgu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1898 roku.

Doktorat uzyskał na uniwersytecie we Fryburgu. Wróciwszy do Kielc podjął pracę jako profesor seminarium, następnie rozwinął działalność społeczną w Warszawie. W 1909 roku złożył śluby zakonne na ręce marianina ojca Wincentego Senkusa. W 1911 roku został generałem zakonu, którym kierował do śmierci. Był założycielem Zgromadzenia Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP i  Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. W 1818 roku Benedykt XV mianował go biskupem wileńskim. Jako biskup umocnił katolicyzm w diecezji. Zmarł 27 stycznia 1927 roku. Beatyfikował go św. Jan Paweł II w 1987 roku.  Jest jednym z patronów Litwy.

 

Anna Tusznio