91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 03.08.2020 r.
Imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem

2 stycznia – świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła

Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu obchodzi się razem – tak jak na ziemi łączyła wspólna ich przyjaźń.

Bazyli pochodził z Cezarei Kapadockiej. Wszyscy członkowie jego rodziny dostąpili chwały ołtarzy. Podobnie św. Grzegorz pochodził z rodziny świętych. Jest to wyjątkowe w dziejach Kościoła.

Św. Bazyli w latach 357 – 359 odbył wielką podróż po ośrodkach życia pustelniczego i mniszego na Wschodzie. Po powrocie postanowił poświęcić się życiu zakonnemu ; rozdał cały majątek ubogim i założył pustelnię w Neocezarei. Przyłączył się też do niego Grzegorz z Nazjanzu. Razem sporządzili wówczas zestaw najcenniejszych fragmentów pism Orygenesa. Bazyli został wybrany na biskupa w 370 rok. Jako arcybiskup Cezarei wyróżniał się jako dobry administrator i duszpasterz. Zmarł 1 stycznia 379 roku.

Grzegorz urodził się w ok.329 roku w pobliżu Nazjanzu. Został powołany na metropolitę , później patriarchę Konstantynopola. Po pewnym czasie zrzekł się tytułu i oddał się wyłącznie kontemplacji i pracy pisarskiej. Był wielkim teologiem, humanistą i poetą. Zasłynął jako jeden z największych poetów Kościoła Wschodniego. Zmarł w rodzinnym Arianzie ok. 390 roku.

Anna Tusznio