91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.05.2024 r.
Imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

 

 

Iz 6, 1-2a.3-8 Ps 138 1 Kor 15,1-11 Łk 5,1-11

 

W każdym z trzech czytań przeznaczonych na dziś podejmowany jest, przynajmniej pośrednio, temat powołania.

Czytamy o powołaniu Izajasza, Pawła i Szymona Piotra… choć każda z tych historii jest inna, wszystkie eksponują dwa momenty: łaskawe działanie Boga z zaproszeniem skierowanym do człowieka oraz wolną odpowiedź powołanego.

Owo łaskawe działanie Boga to m.in. dawanie się poznać człowiekowi, oczyszczenie powołanego i powiedzieć można – wyposażanie go w wystarczającą łaskę. Odpowiedź ze strony człowieka nie ma sprowadzać się tylko do słownej deklaracji, ale przede wszystkim gotowości do pozostawienia czegoś za sobą… czasem, jak w przypadku proroków i apostołów, całego dotychczasowego życia.

Chcąc odpowiedzieć na Boże zaproszenie, trzeba umieć rezygnować nie tylko z tego co złe, ale niekiedy także z jakiegoś dobra na rzecz dobra wyższego. Warto pamiętać, że jeśli ze względu na Boga cokolwiek tracimy, to możemy spodziewać się od Niego czegoś o wiele piękniejszego…

Szczególnym rodzajem powołania, skierowanym do nas wszystkich jest „powołanie do świętości”, warto więc podczas modlitwy, udziału we Mszy św. i spowiedzi pomyśleć sobie, że Pan Bóg chce aby świętość była moim udziałem. Pomyśleć, że Bóg ze swej strony „robi co może”, udzielając mi tyle łaski, ile tylko mi potrzeba… Czy jednak ja sam/sama umiem z czegokolwiek dla Niego zrezygnować?

xmg

 


 

7 lutego – św. Ryszarda

   Św. Ryszard ( pielgrzym, nazywany królem Anglii) urodził się w połowie VII w. prawdopodobnie w Wessex w Brytanii,  zmarł 7 lutego 722 roku.

Był księciem zachodniej Saksonii, później lud, który go cenił ,przyznał mu tytuł króla. Legendy podają, że do rezygnacji z korony skłoniła go pokora. Po śmierci żony –w 720 roku udał się wraz z synami w pielgrzymkę do Rzymu i Ziemi Świętej. W czasie podróży zachorował i zmarł Lukce, w Toskanii.

Pielgrzymkę kontynuowali jego synowie. Jeden z nich został biskupem, drugi opatem, zaś córka przełożoną klasztoru. Wszystkie dzieci zostały wyniesione do chwały ołtarzy: św. Wilibald, św. Winebald, św. Walburgia oraz żona św. Bonna.  Kult św. Ryszarda, szczególnie w Lukce, jest żywy do dziś.

 

Anna Tusznio