91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 29.04.2024 r.
Imieniny: Piotr, Robert, Bogusław

 

 

Kiedy w Adwencie przywołujemy postać Jana Chrzciciela, to wskazujemy najczęściej na jego słowa: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego. One dobrze odpowiadają wysiłkowi związanemu z przygotowaniem na przyjście Chrystusa.

 

W dzisiejszej Ewangelii Jezus wskazuje jeszcze na inną rolę swojego poprzednika. Porównuje Jana Chrzciciela do proroka ze Starego Testamentu mówiąc,  że on jest Eliaszem, którego oczekiwano oraz że aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je.

Eliasz był prawdziwym Bożym wojownikiem. Jego imię znaczy „Jahwe jest moim Bogiem”, a pojawił się w historii Narodu Wybranego, gdy pogańskie bożki zagrażały wierze w prawdziwego i jedynego Boga. Dlatego surowo rozprawił się z fałszywymi prorokami (zob. 1 Krl 18,20-46), a Izraelici widząc Boże działanie upadli na twarz i wyznali wiarę w Jahwe. Następnie na górze Horeb objawił mu się sam Bóg, dlatego uważany był za proroka zapowiadającego Mesjasza, który przebywał u Boga i żył już Jego życiem.

Adwent to czas walki. Duchowej i intensywnej walki. Zmagania się z sobą i „fałszywymi bożkami”, które mogą bardziej przyciągać moją uwagę niż prawdziwy Bóg. Adwent to czas, kiedy po wysiłku oczyszczenia serca (przez postanowienia, sakrament pokuty i pojednania, rekolekcje), spotykam Boga. Nie odległego, zimnego i nieczułego, ale Boga – Człowieka. Emmanuela – Tego, który jest z nami. Zawsze.

ks. Andrzej Megger


 

 

10 grudnia – św. Grzegorza III, papieża

Św. Grzegorz urodził się w 690 roku. Z pochodzenia był Syryjczykiem. Na papieża został wybrany przez aklamację ludu rzymskiego. Grzegorz III imponował wymową, władał greką, łaciną i j. syryjskim.

Podejmował kroki polityczne, mające na celu wsparcie ewangelizacji Europy północnej. Popierał także życie monastyczne, otwierał nowe klasztory, zreorganizował nabożeństwa. Wystawił kilka nowych kościołów w Rzymie, umocnił też mury w Wiecznym Mieście.

Zmarł w Rzymie 27 lub 28 listopada 741 roku. Jego ciało złożono w bazylice św. Piotra w wybudowanej przez niego kaplicy Zbawiciela i NMP.

 

Anna Tusznio