91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.05.2024 r.
Imieniny: Judyta, Jan, Jurand

Z domu mego Ojca nie róbcie targowiska

 

 

Kościół, świątynia, to przestrzeń w której wchodzę w relację z Bogiem. Tu bije źródło.

Potrzebuję tego źródła, bo świat brudzi. Świątynia to miejsce oczyszczenia, ożywienia, uzdrowienia, piękna. Tu się powraca do czystości.

I odpowiedzialni za świątynię zanieczyścili to miejsce oczyszczenia. W przestrzeni ekologii duchowej dopuścili do katastrofy.

Wyobraźmy sobie, że główny wodociąg jest zanieczyszczony. Nie myjemy się tygodniami. A świat brudzi. Bez źródła wody oczyszczenie jest niemożliwe, skazani jesteśmy na życie pośród fetoru niemytych ciał. Jezus wiedział, że wszystkiego nie oczyści. Ale świątynia musi być czysta.  Muszą być drożne kanały oczyszczenia. Dlatego tak gwałtownie, emocjonalnie zareagował i zabrał się za oczyszczanie świątyni.

Dzisiaj w świątyni jest czysty Jezus. Czysta liturgia. W konfesjonale księża, którzy pomogą w oczyszczeniu najcięższych grzechów. Świątynia to miejsce powrotu do czystości. Świątynia to odzwierciedlenie naszych serc, naszej kondycji duchowej.

Życie duchowe karmi się modlitwą. Modlitwa jest oczyszczającą wodą bijącą w źródle świątyni.

Jak się modlić? Jak rozmawiać z Bogiem, wejść z Nim w relację?

Jeśli sam Bóg nie dał ci łaski długiej modlitwy, na początku – módl się krótko, ale często i czysto. Żebyś to był ty. Proś, by Bóg cię nie wypuścił ze swojej ręki przez cały dzień. Powierzaj wielkie troski i małe radości, uwielbij za niespodziane dary. I skutki będą. Proś Maryję. Niech się wstawia. Proś Ducha Świętego, niech cię prowadzi. Postaraj się chodzić cały dzień za rękę z Bogiem. Wzbudzaj krótkie akty strzeliste.

Niech oczyszcza targowisko twojego niespokojnego serca.

 

Ks. Arkadiusz Okroj


 

 

9 listopada – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

Bazylika św. Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym papieża, jedną z czterech bazylik większych Rzymu. Odegrała ona doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień przypominający jej poświęcenie. Dokonał tego św. Sylwester I 9 listopada 324 roku.  Bazylika na Lateranie przestała być siedzibą papieży od czasów niewoli awiniońskiej na początku XIV wieku. W 1377 papież Grzegorz IX przeniósł swą siedzibę do Watykanu. Do dziś bazylika laterańska zachowuje wyjątkowe znaczenie. Nad wejściem do świątyni znajduje się łaciński napis : Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et orbis       ( Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i świata) .

 

Benedykt XVI w rocznicę poświęcenia bazyliki w 2008 roku  wzywał : ,Bądźcie domem Boga i żywą świątynią Jego miłości”. Przypomniał przy tym prawdę , że świątynia z cegieł jest symbolem żywego Kościoła, ,,budowli duchowej” wzniesionej przez Boga z żywych kamieni na fundamencie – Jezusie:

,,Drodzy przyjaciele, dzisiejsza uroczystość wysławia zawsze aktualną tajemnicę, a mianowicie, że Bóg chce zbudować sobie w świecie duchową świątynię, wspólnotę, która będzie Go czcić w Duchu i prawdzie (por. J 4, 23-24). Jednakże uroczystość ta przypomina nam również o znaczeniu budowli materialnych, w których wspólnoty gromadzą się, by wysławiać Boga. Każda wspólnota ma zatem obowiązek dbać o swoje budynki sakralne, które stanowią cenne dziedzictwo religijne i historyczne. Prośmy więc o wstawiennictwo Najświętszą Maryję, aby pomogła nam stać się, jak Ona, «domem Boga», żywą świątynią Jego miłości „( Benedykt XVI, Anioł Pański 9 listopada 2008).

 

Anna Tusznio