91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.05.2024 r.
Imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

 

„Jestem co do was przekonany, że pełni jesteście szlachetnych uczuć, ubogaceni wszelką wiedzą, zdolni do udzielania sobie wzajemnie upomnień”.

 

Bóg w swoim słowie mobilizuje nas do działania. Nieraz zdarza się, że owo działanie związane jest z udzieleniem komuś słowa upomnienia. Jego zadaniem jest sprowadzenie na dobrą życiowo drogę, tego, kto w naszych oczach z niej zszedł. Jako chrześcijanie motywacji do takiego działania szukamy w miłości i trosce o dobro drugiej osoby.  Nieraz zdarza się również, że nas ktoś upomni jeśli jest taka potrzeba. Warto wtedy pamiętać, że słowo upomnienia nie ma nas stawiać w złym świetle, lecz mobilizować do poprawy i działania w kierunku dobra. Skoro nas ktoś upomina, znaczyć może, że mu na nas zależy. Dzięki Ci Panie za osoby mające odwagę nieść słowo upomnienia z miłości do Ciebie i drugiego człowieka. 

ks. Arkadiusz Drzycimski

 

 

6 listopada – bł. Józefy Naval Girbes

Józefa urodziła się w 1820 roku w Hiszpanii. Uczęszczała do szkoły dla biednych dzieci, którą w jej miasteczku prowadziła kapituła katedralna z Walencji. W młodym wieku stała się świecką karmelitanką – wstąpiła do Trzeciego Zakonu, Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo, które działało na rzecz biednych. Poświęciła się modlitwie i pracy ewangelicznej. Wielką czcią otaczała Maryję. We własnym domu otworzyła szkołę, w której uczyła szycia, modlitwy i pracy cnotami ewangelicznymi. Stała się matką duchową wielu dziewcząt. Wychowywała dla swej parafii dobre matki i porządnych obywateli. 

Józefa została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II w 1988 roku. W czasie uroczystości papież podkreślał, że realizowała swoje powołanie jako samotna kobieta w czasach, w których było to bardzo trudne.

"Szczególną cechą charakterystyczną Józefy był jej status osoby świeckiej. Ta, której wychowanki wypełniały klasztory klauzurowe, pozostała w stanie bezżennym w świecie, i żyjąc według rad ewangelicznych, była przykładem chrześcijańskich cnót dla wszystkich synów Kościoła, którzy «wcieleni przez chrzest w Chrystusa, sprawują właściwe całemu ludowi chrześcijańskiemu posłannictwo w Kościele i w świecie» (Lumen gentium, nr 31)".

Kończąc przemówienie, św. Jan Paweł II podsumował życie Józefy Naval Girbes słowami z Pierwszego Listu do Koryntian:

"Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych".

 

Anna Tusznio