91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 26.04.2024 r.
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

 

            Pewnie wielokrotnie, podczas różnych uroczystości i świąt maryjnych, słyszeliśmy zachętę do naśladowania Maryi. Może wtedy gdzieś tam w głowie pojawiało się nam stwierdzenie: „Łatwo się mówi”. No bo jak naśladować Niepokalanie Poczętą, wolną od grzechu pierworodnego, która przez całe swoje życie dochowała doskonałej wierności woli Bożej?

Może wynika to z tego, że trochę mylimy pojęcia i wydaje się nam, że skoro Maryja była wolna od grzechu pierworodnego to była pozbawiona wolnej woli, jakby zaprogramowana jak komputer do bezwzględnego pełnienia woli Bożej. A tymczasem Maryja dokonała wolnego wyboru, łącząc dobrowolnie swoją wolę z zamysłami Bożymi. A my, chociaż doświadczamy skaleczenia ludzkiej natury i nieuporządkowania władz poznawczych na skutek grzechu pierworodnego, poprzez łączność z Bogiem w modlitwie i karmienie się Bożą łaską w sakramentach, możemy oczyszczać nasze poznanie i umacniać wolę, aby coraz pełniej zawierzać Bogu nasze codzienne wybory i nasze życie.

 

ks. Krzysztof Malczewski

 


 

 

8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary, ogłoszonym w dniu 8 grudnia 1854 roku bullą ,,Ineffabilis Deus” przez papieża Piusa IX, który napisał tak:

,,Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.

W czasie objawień w Lourdes w 1858 roku - Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Berandecie Soubirous przedstawiła się mówiąc : ,, Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Historia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu jest bardzo długa. Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa liczni teologowie i pisarze wskazywali na szczególną rolę i szczególne wybranie Maryi spośród wszystkich ludzi. Papież Benedykt XVI w rozważaniu na Anioł Pański zachęcał do zwracania się do Maryi – Matki Kościoła:

,, Ilekroć doświadczamy naszej słabości i słyszymy podszepty zła, możemy zwrócić się do Niej, a nasze serce otrzyma światło i umocnienie. Także pośród życiowych prób, burz, które sprawiają, że chwieją się wiara i nadzieja, pomyślmy, że jesteśmy Jej dziećmi i że korzenie naszego życia zanurzone są w nieskończonej łasce Boga. Sam Kościół, choć narażony jest na negatywne wpływy świata, w Niej zawsze znajduje gwiazdę wskazującą drogę, by mógł trzymać się kursu wyznaczonego mu przez Chrystusa. Maryja jest bowiem Matką Kościoła, jak uroczyście ogłosili papież Paweł VI i Sobór Watykański II. Dlatego gdy składamy Bogu dziękczynienie za ten wspaniały znak Jego dobroci, zawierzmy Niepokalanej Dziewicy każdego z nas, nasze rodziny i wspólnoty, cały Kościół i cały świat”(Benedykt XVI, Anioł Pański, 8 grudnia 2009).

 

Anna Tusznio