91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.04.2024 r.
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

„Obyście przez cały ten rok nadal rozwijali kulturę spotkania i braterstwa oraz wspólnie podążali ku perspektywie nadziei odsłoniętej przez zmartwychwstanie Chrystusa” – napisał w imieniu Ojca Świętego do uczestników 43 Europejskiego Spotkania Młodych jego najbliższy współpracownik, kard. Pietro Parolin.

Z powodu pandemii koronawirusa odbywać się ono będzie wirtualnie. Rozpocznie się modlitwą transmitowaną z Kościoła Pojednania w Taizé 27 grudnia o godz. 18.45. Jego proghram a także wszelkie szczegóły oraz materiały znajdują się na stronie: www.taize.fr/pl.
Drodzy młodzi,

Od ponad czterdziestu lat Wspólnota z Taizé przygotowuje co roku spotkanie europejskie w jednym z największych miast kontynentu, w którym uczestniczyło dotychczas wiele pokoleń ludzi młodych. Papież Franciszek cieszy się, że po raz kolejny w tym roku dołącza do Was w myśli i modlitwie. Ponieważ sytuacja sanitarna tym razem nie pozwala na takie spotkanie, wykazaliście się kreatywnością i wyobraźnią: choć jesteście rozproszeni, to jednak w nowatorski sposób jesteście połączeni dzięki nowym środkom przekazu. A jednocześnie poszerzacie to spotkanie na młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. Niech te dni, podczas których modlicie się razem i wspieracie się nawzajem w wierze i zaufaniu, pomogą wam „mieć nadzieję w porę i nie w porę”, jak podkreśla temat orędzia, które będzie wam towarzyszyło przez cały rok 2021.

Już sam fakt „spotykania się”, nawet jeśli wyjątkowo czynicie to w sposób wirtualny, prowadzi was na drogę nadziei. Jak powtórzył Ojciec Święty w swojej encyklice Fratelli tutti, „nikt nie może stawić czoła życiu w sposób odosobniony. [...] Potrzebujemy wspólnoty, ażeby nas wspierała, pomogła nam, takiej, w której pomagamy sobie nawzajem patrzeć w przyszłość!” (n. 8). Nie bądźcie wśród tych, którzy sieją rozpacz i wzbudzają stałą nieufność, co oznaczałoby osłabianie siły nadziei, którą daje nam Duch Chrystusa Zmartwychwstałego. Przeciwnie, pozwólcie na rozsmakowanie się w tej nadziei. Przyda wam ona męstwa do naśladowania Chrystusa i do współpracy z najbardziej potrzebującymi i dla nich, zwłaszcza dla tych, którym trudno jest stawić czoła trudnościom współczesności. „Nadzieja jest odważna, potrafi spoglądać dalej, poza osobistą wygodę, poza małe pewności i zadowolenia, które zawężają widnokrąg, aby otwierać się na wielkie ideały, czyniące życie piękniejszym i godniejszym. Podążajmy w nadziei”(Fratelli tutti, n. 55). Obyście przez cały ten rok nadal rozwijali kulturę spotkania i braterstwa oraz wspólnie podążali ku tej perspektywie nadziei odsłoniętej przez zmartwychwstanie Chrystusa.

Ojciec Święty błogosławi każdego i każdą z Was, drodzy młodzi; błogosławi także braci ze Wspólnoty z Taizé, jak również Wasze rodziny i tych wszystkich, którzy na całym świecie uczestniczą z Wami w tym międzynarodowym spotkaniu.

Kardynał Pietro Parolin

Sekretarz stanu Jego Świątobliwości

st (KAI) / Watykan