91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 23.05.2019 r.
Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

W sobotnie przedpołudnie 9 marca w bazylice katedralnej w Pelplinie księża diecezji pelplińskiej uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym. Przy tej okazji biskup diecezjalny Ryszard Kasyna modlił się za grzechy tych, „którzy przyczynili się do cierpienia osób, poprzez molestowanie seksualne wobec nieletnich”.

Księża diecezjalni, zakonni a także seniorzy z całej diecezji wraz z biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem zgromadzili się na dorocznym nabożeństwie w pierwszych dniach Wielkiego Postu. Tegoroczne modlitwy wielokrotnie nawiązywały do bolesnych wydarzeń związanych z nadużyciami seksualnymi osób duchownych wobec małoletnich.

Rozpoczynając nabożeństwo, które przebiegało przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, biskup pelpliński Ryszard Kasyna dziękował za dar powołań kapłańskich oraz prosił o nowe powołania do służby w Kościele. Następnie hierarcha mówił: „Pragniemy także modlić się i prosić o przebaczenie za grzechy naszych współbraci - duchownych i świeckich - którzy przyczynili się do cierpienia osób, poprzez molestowanie seksualne wobec nieletnich”. Dalej biskup mówił: „Fakt, że owe niegodziwe czyny zostały popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia”. 

Po wprowadzeniu modlono się za ofiary grzechów osób duchownych oraz w  intencjach Kościoła i świata.

Specjalną konferencję wygłosił ks. dr Jan Miczyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Elementem skupienia była także cicha adoracja, podczas której księża przystępowali do spowiedzi św.

Galeria zdjęć