91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 20.06.2019 r.
Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Natychmiast udałem się do kaplicy i tak jak wszyscy modlę się, aby Pan Bóg prezydenta Adamowicza zachował przy życiu – powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź w związku z atakiem nożownika dziś wieczorem na prezydenta Gdańska.

Dodał, że trwa operacja na otwartym sercu a stan zdrowia p. Adamowicza „jest bardzo ciężki, wręcz tragiczny”.
- Modlimy się o zdrowie Pana Prezydenta, aby Pan Bóg kierował ręką lekarzy go operujących, ale tu trzeba modlić się o cud życia – dodał metropolita gdański. – Trzeba mieć nadzieję, ona jeszcze trwa, gdyż wszystko jest w rękach Boga – wyjaśnił.

- Pan Adamowicz był zawsze człowiekiem wiary i praktykującym katolikiem, kochającym rodzinę ojcem. Teraz z jesteśmy z jego najbliższymi, żoną i z dziećmi, tymi dziewczynkami – stwierdził.

Zdaniem abp Głódzia, dzisiejszy atak na prezydenta Gdańska „jest to kompletne barbarzyństwo”. - Sytuacja ta napawa wielkim niepokojem a jednocześnie wielkim smutkiem! - skontatował.

mp / Gdańsk
 
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2019
Wydawca: KAI; 
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

------------------------------------

"Modlimy się o zdrowie Prezydenta Adamowicza" - napisali na swoim profilu na Twitterze polscy zakonnicy z Towarzystwa Jezusowego. W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska został dźgnięty nożem przez nieznanego mężczyznę podczas gdańskich uroczystości związanych ze zbiórką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa operacja prezydenta Adamowicza. Jego stan określany jest jako krytyczny.
Na zwołanym o godz. 22.15 briefingu dla dziennikarzy rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupska-Kaczmarek zaapelowała do wszystkich osób wierzących o modlitwę w intencji Pawła Adamowicza.

================================

Media informują:

Do ataku nożownika doszło ok. godz. 20, w czasie odliczania do “Światełka do nieba”. Sprawca prawdopodobnie dostał się na sceną od tyłu, nie zatrzymywany przez ochronę. Wszedł na scenę z lewej strony, przeszedł w zamieszaniu szybkim krokiem na jej drugi koniec - tam gdzie stał prezydent Gdańska i zadał cios. Paweł Adamowicz osunął się. Natychmiast przystąpiono do reanimacji - na miejscu byli ratownicy medyczni, ubezpieczający imprezę WOŚP. Chwilę później prezydenta Adamowicza zabrała karetka do szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Komunikat rzecznika Miasta Gdańska w związku z atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza:

"Szanowni Państwo!
Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jaki miał miejsce podczas finału WOŚP w Gdańsku. W tej chwili Prezydent jest operowany i jeśli będę mogła przekazać Państwu informacje na temat jego stanu zdrowia, zrobię to niezwłocznie. Jednocześnie w imieniu Prezydenta i jego rodziny proszę o zrozumienie i uszanowanie tej trudnej dla wszystkich sytuacji i nie niepokojenie rodziny i bliskich osób." 
Magdalena Skorupka-Kaczmarek, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska.

---------------------------------------------------------------------

Premier Mateusz Morawiecki:
Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem.

Joachim Brudziński: - Niewytłumaczalny akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa. Chcę złożyć rodzinie pana prezydenta wyrazy najszczerszego współczucia. Jestem pełen nadziei, że nie dojdzie do sytuacji dramatycznej. Mam nadzieję, że ta walka zakończy się sukcesem. Miałem informację sprzed kilku minut, że stan jest poważny, był reanimowany. Nie znajduję słów wytłumaczenia na tego typu akty. Finał WOŚP przez ostatnie 27 lat kojarzył się z czymś dobrym, pozytywnym. Teraz ten akt barbarzyństwa będzie ciążył na wspomnieniach dzieci, wolontariuszy. Chciałbym im powiedzieć, że nie są sami.

Zareagował też prezydent Andrzej Duda:
Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak - mam nadzieję -wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił.

Powrotu do zdrowia prezydentowi Adamowiczowi życzył za pośrednictwem Twittera Kacper Płażyński, który rywalizował z nim o fotel prezydenta w ostanich wyborach jako kandydat Zjednoczonej Prawicy
Kacper Płażyński "Atak na Prezydenta Gdańska to barbarzyństwo. Liczę, że Paweł Adamowicz szybko wróci do zdrowia; życzę mu tego z całego serca" - napisał.