91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 23.05.2019 r.
Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

11 listopada uroczystą Mszę św. za Ojczyznę celebrował biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

/rozszerzymy/

Galeria zdjęć

Słowo wstępne biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 11.11.2018:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 11.11.2018:

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 11 listopada podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie stwierdził, że „Polska potrzebuje dzisiaj mądrości, moralności i miłości”.

W uroczystej liturgii wzięło udział wiele delegacji, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców Pelplina oraz wiernych z innych miejscowości  diecezji pelplińskiej.

W homilii biskup pelpliński nawiązał do dwóch rodzajów pamięci, o których mówił św. Jan Paweł II i papież Franciszek. „Istnieje pamięć dobra i zła, pozytywna i negatywna”, przypomniał hierarcha. Pierwsza pamięć „wiąże się z wdzięcznością i uwielbieniem Boga za dar Jego Opatrzności”, stwierdził. Pamięć zła „obsesyjnie koncentruje się na złu, zwłaszcza na zawinionym przez innych”, dodał. Raz jeszcze odwołując się do słów skierowanych przez obecnego papieża do Polaków, bp Kasyna przytoczył słowa Ojca Świętego, że „szlachetny naród polski pokazuje, jak można rozwijać dobrą pamięć, porzucając tę złą”.

Kaznodzieja mówił dalej, że „Polska potrzebuje dzisiaj mądrości, moralności i miłości”. Rozwijając tę myśl biskup pelpliński zachęcał do mądrej edukacji patriotycznej młodego pokolenia. Ukazując zgubne skutki podziałów, które nie są demokratyczną różnicą poglądów, ale atakami na osoby, biskup stwierdził, że „trzeba nam powrócić do mądrości społecznej opartej na solidarności, nie klasowej, partyjnej, ale do solidarności narodowej”.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii przeszli na Plac Wolności, gdzie poza przemówieniem burmistrza i składaniem kwiatów przy obelisku pamięci, dokładnie o godz. 12 odśpiewano Hymn Państwowy.