91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.07.2019 r.
Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk

10 marca otwarto historyczną wystawę w Muzeum Diecezjalnym  w Pelplinie. Prezentuje ona mrożące krew w żyłach wojenne losy największych skarbów Pelplina, w tym Biblii Gutenberga.

Wystawa "Ocalone przez Bank Gospodarstwa Krajowego" przypomina historię ratowania największych dzieł kultury narodowej począwszy od 1939 r. W inauguracji ekspozycji wzięli między innymi udział: biskup pelpliński Ryszard Kasyna i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do czerwca br. W dniu otwarcia wystawy można było zobaczyć oryginał jedynego w Polsce egzemplarza Biblii Gutenberga.

Foto w Galerii

Marszałek województwa pomorskiego M. Struk


B. Toman i M. Wierzbicki z Banku Gospodarstwa Krajowego


Dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ks. kan. W. Pytlik


Wśród licznych gości obecnych na inauguracji wystawy był biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Otwierając ekspozycję, która ukazuje kopie ratowanych przed dramatem II wojny światowej dzieł kultury narodowej, biskup pelpliński powiedział, że „te trudne czasy, rok 1939, był mobilizacją do współpracy pomiędzy Biblioteką Narodową, kapitułą pelplińską i Bankiem Gospodarstwa Krajowego”. Hierarcha dodał, że ta współpraca pozwoliła „zachować w tym trudnym, pełnym nieszczęść okresie” wielkie dzieła kultury narodowej będące pod nadzorem wspominanych instytucji. Bp Kasyna wskazywał na potrzebę poznawania tej trudnej, a jednocześnie pełnej bohaterskich postaw historii, która ciągle uczy jaką wartość dla Ojczyzny i społeczności lokalnej  mają osiągnięcia ”myśli i twórczości artystycznej” poprzednich pokoleń.

Przedstawicielka Banku Gospodarki Krajowej, który w czasie wojny zabezpieczył dzieła, w tym także arrasy wawelskie, liczne rękopisy z Biblioteki Narodowej oraz skarby Pelplina, z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga, wyjaśniała intencje, którymi bank wówczas  się kierował. Barbara Toman stwierdziła: „Bank pokazał wtedy, że nie tylko pieniądze, nie tylko zysk jest ważny, ale, że w trudniejszych sytuacjach są rzeczy ważniejsze, a należą do nich dzieła świadczące o naszej kulturze i historii”.

Dyrektor  Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie przypomniał, że ratowane przez BGK dzieła od 1939 do 1959 r. były poza Polską, w większości czasu przechowywano je w Kanadzie. „Na wystawie pokazujemy historię dobrego, świadomego urzędnika, który z narażeniem życia ratował skarby kultury narodowej”, powiedział ks. kan. Wincenty Pytlik.

Biblię Gutenberga i inne dzieła wywiózł w 1939 r. z Pelplina historyk sztuki ks. Antoni Liedtke, które ich wojenne losy w specjalnej książce.