91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 22.07.2019 r.
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

7 sierpnia w Chojnicach biskup pelpliński Ryszard Kasyna pobłogosławił pielgrzymów rowerowych podążających z diecezji pelplińskiej na Jasną Górę.

We wtorek wyruszyła z Chojnic jubileuszowa 20. Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Ponad stu rowerowych pątników z czterech grup (Lębork, Pelplin, Kościerzyna i Chojnice) przybyło na poranną Mszę Świętą do kościoła Matki Bożej Fatimskiej, gdzie błogosławił im ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

W homilii, nawiązując do  Ewangelii, hierarcha zauważył, że spotkanie z Chrystusem nie odbywa się w bezpiecznej łodzi naszej doczesności, w której złudzeni pozornym spokojem dryfujemy przez życie, a dopiero w momencie, gdy wychodzimy za burtę, na wzburzone morze. Tam potrzeba innej perspektywy, perspektywy wiary i nadziei, że Chrystus pochwyci nas, w każdym momencie gdy z ufnością zawołamy Panie ratuj! Wspomniał przy tym, że słowa te  mają szczególny wydźwięk dla Kościoła, którego nie tworzą przecież tylko ludzie, ale ludzie Kościoła i Chrystus. Dopiero ta konfiguracja zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Kaznodzieja nadmienił, że być może takim wołaniem o pomoc jest wyruszenie na pielgrzymkę, podczas której, pątnicy zanoszą w swych sercach rozmaite intencje przed tron Matki Chrystusa i naszej. Wśród tych intencji niejednokrotnie prócz dziękczynienia gorące prośby „Panie ratuj”. Rozsyłając zaś pielgrzymów podkreślał, że na pielgrzymkowy szlak wezwał ich sam Chrystus, by szli i owoc przynosili, bo żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników wciąż mało.

Diecezjalny koordynator pielgrzymki ks. Tomasz Syldatk zauważył, że Kościół pielgrzymujący to zawsze Kościół radosny i rzeczywiście w atmosferze radości i z zaufaniem w Bożą Opatrzność wyruszyli przed tron Jasnogórskiej Pani.

 Diecezjalny koordynator Pielgrzymki Rowerowej ks. Tomasz Syldatk 7.08.2018:

Organizacja takiej pielgrzymki to również duże wyzwanie organizacyjne, prócz logistyki należało zadbać o bezpieczeństwo, dlatego też w każdej grupie jedzie przynajmniej jedna osoba przeszkolona z zakresu pierwszej pomocy  przedmedycznej, a pątnikom nieustannie towarzyszy samochód ze wsparciem.

 Koordynator Grupy Chojnickiej Piotr Czapiewski 7.08.2018:

Przed pielgrzymami ponad 500 kilometrów, które zamierzają pokonać w siedem dni czterema różnymi drogami spotykając się w czterech kolejnych sanktuariach w Górce Klasztornej, Licheniu, Kaliszu i na Jasnej Górze.

 Uczestnik Pielgrzymki Rowerowej Andrzej Górnowicz 7.08.2018:

Pamiętajmy o nich w swoich modlitwach.

 Galeria zdjęć

Relacja: P. Zientkowski