91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 22.07.2019 r.
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Od 5.08 do 9.09 w kościele Bożego Ciała w Tucholi odbywają się koncerty organowe.

 Koncerty odbywają się w ramach VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalowego Organowego "Tuchola 2018".

Program koncertu 12.08.2018, Tuchola

Hanna Dys -  organy 

 

1.      Johann Peters Emilus Hartmann – Fantazja f-moll op.20

2.      Daniel Magnus Gronau – Fantazja chorałowa „Was Gott thut ist wohlgethan”

3.      Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga d-moll BWV 539

                                               Chorał  Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662

4.      Piotr Czajkowski – Taniec wieszczki cukrowej oraz Marsz  z baletu „Dziadek do orzechów”

5.      Feliks Nowowiejski – Róże św. Teresy op.9 nr 3

                                                Symfonia nr 3 „Lourdes”  cz. III Epilog 

 

Hanna Dys

Organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Stypendystka m. in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K. Bine Bryndorf. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej chętnie propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Łukaszem Borowiczem. Hanna Dys jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, a także jest pomysłodawczynią i organizatorem koncertów i wydarzeń muzycznych w Gdańsku. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

 

Magdalena Cornelius

mezzosopran

 

Jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Występowała w wielu filharmoniach na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. Elbphilharmonie w Hamburgu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011).

Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. Ch. Studer, G. Banditelli, D. Jones, I. Kremling, T. Żylis-Gary, H. Rumowskiej, C. Richardson-Smith, Ch. Elssnera, C. Eder.

Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną. Posiada w swoim repertuarze wiele partii operowych, operetkowych i oratoryjno-kantatowych. Magdalena Cornelius pełni funkcję dyrektora artystycznego Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

Thomas Cornelius

 

organista, pianista, klawesynista, dyrygent i kompozytor

 

Autor muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji m.in. Arte, ARD, ZDF.

Urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze.  Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Uczył się tam gry na organach u prof. E. Lauer, ponadto uczył się dyrygentury, teorii muzyki, klawesynu i śpiewu. Następnie uzyskał dyplom mistrzowski z zakresu muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu (organy u prof. W. Zerer, kompozycja u prof. R. Bahr).

Już podczas studiów był organistą w katedrze w St. Marien w Hamburgu. Następnie pracował przez rok jako muzyczny dyrektor w archikatedrze St. Petri w Hamburgu.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Rosji, Luksemburgu i w Niemczech. Studiował także dyrygenturę na Yale University (USA).

W 2015 r. Thomas Cornelius skomponował brakujące Agnus Dei do Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta, premiera zakończyła się sukcesem w ślad za którym utwór ten był wykonywany m.in. w maju 2017 r. w Köelner Philharmonie oraz Bochumer Musikforum. Jako pianista, klawesymista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Bremer Philharmoniker, Schleswig Holstein Festival Orchester, pod batutą m.in.: Herberta Blomstedta, Thomasa Hengelbrocka, Christophera Hogwooda, sir Jeffreya Tate, Wojciecha Rodka i Krzysztofa Urbańskiego) w filharmoniach i salach koncertowych takich jak: Philharmonie de Paris, Concertgebouw Amsterdam, Festspielhaus Baden-Baden, Sala São Paulo (Brasilien), Konzerthaus Dortmund, Alte Oper Frankfurt, Elbphilharmonie und Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart.

Koncertując jako organista  grał w największych katedrach w Europie oraz w USA a w marcu 2017 roku wraz z NDR Elbphilharmonie Orchester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego odbył po raz pierwszy tournée w Japonii. W nowo otwartej sali koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu był zaangażowany do ponad 50 koncertów.