91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 25.04.2024 r.
Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Kaszub 22 lipca odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Sianowie.

Galeria zdjęć

Rozmowa z regionalistą i historykiem dr. Eugeniuszem Pryczkowskim 22.07.2018:

Słowo wstępne kustosza sanktuarium ks. kan. Eugeniusza Grzędzickiego 22.07.2018:
 

Homilia biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 22.07.2018:

  

Bp Kasyna do Kaszubów: niech nasze człowieczeństwo będzie na wzór Najświętszej Maryi Panny

„Trzeba, aby nasze człowieczeństwo było na wzór Najświętszej Maryi Panny” mówił 22 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna do 20 tysięcy pielgrzymów zebranych w Sanktuarium Maryjnym w Sianowie koło Kartuz.

W Sianowie czczona jest od wieków Maryja jako Królowa Kaszub. Podczas uroczystej Mszy św., która zgromadziła rzesze wiernych, w tym tysiące pieszych pielgrzymów, homilię wygłosił biskup Ryszard Kasyna.

Na wstępie bp Kasyna podkreślił, że „przybywamy do Sianowa, aby podziękować za bliskość i obecność Maryi w naszym życiu” oraz „by nasze serce zostały oczyszczone, by weszły na drogę nawrócenia i miłości”.

Kaznodzieja zauważył, że współczesnemu człowiekowi potrzeba tej odwagi, która cechowała Maryję w odczytaniu jej życiowego powołania. Ta odwaga potrzebna jest zarówno w wyborze kapłaństwa jak i życia w sakramentalnym związku małżeńskim, akcentował biskup.

Rysując obraz Maryi jako wzoru dla ludzi każdego czasu, biskup pelpliński podkreślił, że z Jej życia „odczuwamy dobroć, łagodność, cierpliwość, wzajemne oddanie i poświęcenie”.

Bp Kasyna nawiązał do zgubnych skutków współczesnych działań ludzkich, które sprawiają, że nie miłość jest najbardziej ceniona. „Najcenniejsze w rękach dzisiejszego człowieka jest niestety narzędzie śmierci, a dopiero na kolejnych miejscach są narzędzia życia i narzędzia cierpliwej, łagodnej i poświęcającej się dobroci”, mówił. Stąd zachęta, „aby żyć po Bożemu, czyli według wartości, które przekazuje nam Ewangelia”.

„Istnieją takie sytuacje, które dadzą się rozwiązać tylko przez to, że człowiek będzie dla drugiego człowieka człowiekiem”, apelował hierarcha i dodał „trzeba, aby nasze człowieczeństwo było na wzór Najświętszej Maryi Panny”.

Każdego roku sianowskie sanktuarium przyciąga tłumy wiernych. Lipcowy odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel trwa przez całą oktawę. Kaszubi biorą w nim udział w strojach regionalnych. W liturgii obecne są również teksty w języku kaszubskim, którego nauka odbywa się w wielu szkołach na Pomorzu.

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Sianowska 52 lata temu została ukoronowana koronami papieskimi na mocy dekretu Pawła VI. Od średniowiecza jest to szczególne miejsce modlitwy młodych i tych, którzy chcą wyprosić sobie dobrego współmałżonka.