91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 22.03.2019 r.
Imieniny: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

5 marca odbyło się w Pelplinie spotkanie zarządców muzeów kościelnych z całej Polski.

Okazją do modlitwy i obrad jest 90 rocznica powstania Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Zjazd był połączony z posiedzeniem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, której przewodzi biskup Michał Janocha z Warszawy.

Uczestnicy zjazdu najpierw zwiedzili Muzeum Diecezjalne oraz wysłuchali koncertu muzyki dawnej.

W południe Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy Collegium Marianum przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Czas po obiedzie wypełniły obrady Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Galeria zdjęć

Krótka relacja ze spotkania muzealników w Pelplinie 5.03.2018:

Wywiad z ks. biskupem Michałem Janochą 5.03.2018:

Powitanie uczestników Mszy św. przez dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ks. kanonika Wincentego Pytlika 5.03.2018:

Wprowadzenie do Mszy św. wygłoszone przez ks. biskupa Ryszarda Kasynę 5.03.2018:

Homilia ks. biskupa Michała Janochy 5.03.2018:

Biskup wrocławsko-gdański Kościoła Grecko-Katolickiego Włodzimierz Roman Juszczak 5.03.2018:

Ks. Andrzej Rusak prezes Stowarzyszenia Muzeów i Skarbców Kościelnych "Ars Sacra" 5.03.2018:

Ks. dr Jerzy Witczak dyrektor Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i przewodniczący Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides" 5.03.2018:

5 marca w Pelplinie spotkali się dyrektorzy muzeów diecezjalnych oraz innych instytucji kościelnych zajmujących się zabytkami sztuki sakralnej.

Głównym celem wizyty w Pelplinie było robocze spotkanie Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Konferencji Episkopatu Polski. Prowadzący obrady przewodniczący Rady biskup Michał Janocha powiedział Radiu Glos, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele bibliotek, archiwów i muzeów kościelnych. „Chodzi o koordynację ich działań, wymianę doświadczeń, o odpowiedź na pytanie jak współczesne muzeum kościelne i inne instytucje kultury mogą ewangelizować oraz jaka jest ich rola i udział w tym dziele”, dodał hierarcha.

W spotkaniu uczestniczył również Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Omawiano możliwości współpracy władz państwowych i kościelnych na płaszczyźnie ochrony i promocji obiektów sztuki sakralnej.

Jednym z powodów posiedzenia Rady ds. Kultury KEP w Pelplinie były obchody 90-lecia istnienia tamtejszego Muzeum Diecezjalnego. Dlatego uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów znaleźli się również biskup Włodzimierz Juszczak z  Kościoła Grecko-Katolickiego oraz biskup senior z Pelplina Piotr Krupa. Bp Juszczak należy do Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Spotkanie zorganizował dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ks. kanonik Wincenty Pytlik.