91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2024 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Wykład oraz Msza św. stanowiły główne punkty dorocznej modlitwy w Pelplinie o jedność uczniów Chrystusa.

Na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 25 stycznia Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Wykład w Wyższym Seminarium Duchownym oraz homilię podczas Mszy  św. wygłosił ks. prałat dr Krzysztof Różański.

Zebranych powitał wicerektor ks. dr Tomasz Huzarek.

Wykład ks. prałata dr. Krzysztofa Różańskiego 25.01.2018:

Wstęp do Mszy św. biskupa Ryszarda Kasyny 25.01.2018:

Homilia ks. prał. dr. Krzysztofa Różańskiego 25.01.2018:

Z okazji modlitw o jedność Kościoła biskup pelpliński Ryszard Kasyna 25 stycznia  podkreślił,  że Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan jest czasem uprzywilejowanym i daje „szansę poznania duchowego bogactwa” innych wyznawców Chrystusa.

We wstępie do Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup diecezjalny podkreślił, że Tydzień Ekumeniczny „jest uprzywilejowanym czasem modlitwy, spotkania i dialogu”. Hierarcha zauważył, że daje on „szansę poznania duchowego bogactwa, które jest w innych wyznaniach oraz stwarza możliwość proszenia dobrego Pana Boga o dar jedności”. Bp Kasyna przypomniał, że tegoroczne hasło brzmi: „Prawica Twoja wsławiła się mocą” i jest zaczerpnięte z Księgi Wyjścia. Duchowny wskazał, że zarówno w wymiarze osobistym, jak i ogólnokościelnym oraz społecznym nieustannie potrzebujemy Bożej mocy. Hierarcha dodał, że ta moc jest również konieczna do odbudowywania jedności chrześcijan. Biskup podkreślił, że modlitwa jest potrzebna, aby wspominając nawrócenie św. Pawła „przemieniało się nasze życie, nasze relacje oraz aby zawsze rodziła się w nas chęć osobistego nawrócenia i pojednania dla świadczenia o Chrystusie”.

W homilii wykładowca ekumenizmu w pelplińskim Wyższym Seminarium Duchownym zauważył, że „podziały chrześcijan dziedziczymy po poprzednich pokoleniach”. Ks. prałat dr Krzysztof Różański powiedział, że „zanim zaczniemy analizować co nas różni, co przyniosła wspominana w ubiegłym roku Reformacja, należy najpierw pomyśleć, iż inni chrześcijanie to nasi bracia i siostry, z którymi łączy nas Chrystus Zbawiciel”.

Ks. Różański podkreślił, że Kościół uczy, iż „ekumenizm jest nakazem chrześcijańskiego sumienia a nie jakimś hobby”. Dodał, że w codziennych relacjach z niekatolickimi wyznawcami Chrystusa chodzi o „elementarną otwartość, o umiejętność słuchania, rozumienia, rozmawiania a także porzucania uprzedzeń, polemicznego tonu oraz o rodzaj empatii a przede wszystkim o braterstwo i pragnienie budowania jedności Kościoła”.

Mszę św. poprzedził wykład ks. Krzysztofa Różańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym, podczas którego prelegent ukazał owoce oraz trudności, które przyniosły ubiegłoroczne obchody 500-lecia Reformacji.

Galeria zdjęć