91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 11.12.2018 r.
Imieniny: Waldemar, Damazy

25 listopada odbywają się w Pelplinie obchody 25-lecia działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji pelplińskiej.

Centralnym punktem była Msza św., której w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Jubileuszu KSM 25.11.2017:

Powitanie w katedrze prze członków KSM 25.11.2017:

Słowo wstępne ks. prałat Antoniego Bączkowskiego 25.11.2017:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 25.11.2017:

Świadectwa dawnych członków KSM 25.11.2017:
 

25 listopada Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji pelplińskiej obchodziło 25-lecie działalności. Przemawiając do uczestników jubileuszu biskup pelpliński Ryszard Kasyna  stwierdził: „liczę na was, którzy się angażujecie i odkrywacie swoje miejsce życiu Kościoła poprzez tę wspólnotę”.

Obchody rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Pelplinie, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Podczas liturgii nowi członkowie KSM złożyli ślubowanie. Dokonuje się to zawsze w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która jest dniem patronalnym KSM.

Jubileuszowe spotkanie kontynuowano podczas gali w Bibliotece Diecezjalnej. Przypomniano historię stowarzyszenia, które swój pierwszy zjazd miało 12 grudnia 1992 roku.

O znaczeniu KSM w podejmowaniu najważniejszych decyzji życiowych i kształtowaniu wiary mówili w formie świadectwa dawni jego członkowie, którzy założyli rodziny a także jedna z sióstr zakonnych i kapłan.

Podniosłym momentem było podziękowanie dotychczasowemu diecezjalnemu asystentowi kościelnemu KSM ks. prałatowi Antoniemu Bączkowskiemu, który pełnił tę funkcję od samego początku reaktywacji stowarzyszenia w 1992 roku. Zastąpił go ks. Piotr Lipkowski, któremu biskup diecezjalny wręczył dzisiaj dekret nominacyjny.

W przemówieniu końcowym biskup Ryszard Kasyna powiedział: „przede wszystkim cieszę się, że jesteście”. Hierarcha wyraził nadzieję, że będzie przybywać młodych ludzi zrzeszonych w KSM. „Liczę na was, którzy się angażujecie i odkrywacie swoje miejsce życiu Kościoła poprzez tę wspólnotę”, mówił dalej biskup. Biskup pelpliński dziękował także, że młodzież nie ogranicza spędzania wolnego czasu do „świata wirtualnego”, ale buduje wzajemne relacje. Apelował do zebranych, również duszpasterzy, aby zabiegać „o pączkowanie” wspólnoty KSM. Biskup widzi ku temu szansę w aktywnej obecności członków KSM w przygotowaniu ich rówieśników do sakramentu bierzmowania oraz kierowaniu zachęt do młodzieży po bierzmowaniu, aby włączała się w prace KSM.

Bp Kasyna raz jeszcze wyraził wdzięczność posługującemu przez 25 lat ks. Antoniemu Bączkowskiemu, dodając, że liczy na jego doświadczenie w dalszych losach tego stowarzyszenia.

Ostatnim punktem jubileuszu była wspólna zabawa w jednej z pelplińskich szkół.