91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 25.04.2024 r.
Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, 25 września i zakończyło się w  środę, 27 września.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich powstało we wrześniu 2013 r. z inicjatywy dyrektorów katolickich stacji radiowych w Polsce. Działa w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski i zrzesza 24 rozgłośnie, których właścicielem są diecezje lub wspólnoty zakonne. Przewodniczącym Forum jest ks. Tomasz Olszewski.

„Jak co roku dyrektorzy rozgłośni diecezjalnych spotykają się z jednej strony, aby wymienić się informacjami, doświadczeniem, nakreślić też cele. Ale przede wszystkim tu na Jasnej Górze spotykamy się po to, aby przeżyć swoje doroczne rekolekcje – mówi ks. Tomasz Olszewski – Taka forma zatrzymania jest potrzebna w naszej codziennej pracy. Tematy konkretne rekolekcji stawiają przed nami ojcowie paulini, bo oni prowadzą rekolekcje. Natomiast my, w ramach naszych rozmów, poruszymy wiele tematów, które dotyczą bezpośrednio naszej współpracy, która już się dokonuje, która jest pomiędzy tymi rozgłośniami należącymi do różnych diecezji, ale też wspólnot zakonnych z terenu całej Polski”.

Głównym celem Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich jest współpraca: tak w wymianie programowej jak też podejmowaniu wspólnych inicjatyw. Charakterystyczną cechą wszystkich rozgłośni należących do forum jest lokalność. FNRK współpracuje też z Radiem Watykańskim.

„Pierwszy owoc naszej działalności to jest współpraca – potwierdza ks. Tomasz Olszewski – To jest ważny, niezastąpiony element naszej codziennej pracy redakcyjnej. Ta współpraca polega na wymianie tak informacji, jak i programów, czyli uzupełnianie się. To jest największy element, który nas w tej chwili mobilizuje, aby to jeszcze bardziej rozwijać. Innym elementem jest bieżąca wymiana informacji czyli wspólny newsroom, który pomaga nam w tworzeniu naszych serwisów. Wiemy dzisiaj dobrze, że informacja jest ważnym elementem w radiu, więc to pozwala nam gromadzić te wszystkie informacje z regionów, w których jesteśmy, w jednym miejscu, aby inni mogli również z tego korzystać”.

W poniedziałek Mszy św. odprawionej o godz. 19.30 przed Cudownym Obrazem przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Zebranych powitał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia „Jasna Góra” i uczestnik rekolekcji. „Przychodzimy do Maryi, aby zapatrzeć się w Jej życie, nie tylko Ją podziwiać, ale przede wszystkim Ją naśladować, aby w swojej pracy, w swojej codziennej posłudze, z pasją nieść Chrystusa, Odwieczne Słowo, tak, jak to Ona robiła” – powiedział o. Grad.

Metropolita częstochowski w wygłoszonej homilii podkreślił: „należy pamiętać, że w przekazywaniu prawdy Ewangelii, słowo i świadectwo życia idą w parze, aby blask prawdy mógł ogarnąć i promieniować na wszystkich. To ważne przesłanie dla nas, posługujących Ewangelii Chrystusa poprzez przekaz radiowy katolickich rozgłośni, ale podkreślamy tutaj – niezależnych rozgłośni czyli niekomercyjnie utrzymywanych przez kogoś, ale w tajemnicy Kościoła. Dzisiaj wydawałoby się, że to forum schodzi na jakieś peryferia sieci społecznościowych, że one nas przygłuszają, i dlatego przypomnijmy słowa bł. Pawła VI z Evangelii Nuntiandi: ‘Nie powinno dojść do tego, by na skutek konieczności niesienia Dobrej Nowiny do licznych rzesz ludzi zapomniano o formie przekazu od osoby do osoby, która dosięga osobistego sumienia człowieka, i porusza je przedziwnym słowem otrzymywanym od kogoś innego’. Rozumiemy, że ten przekaz od osoby do osoby odnosi się przede wszystkim do prawdy Bożej, która jest światłem dla naszego umysłu i serca”.

„Dziękujemy Bogu, że mamy media katolickie i to niezależne. Miejmy więc odwagę w Duchu Świętym, i aspiracje, by tworzyć wartościowe programy, które będą budowały ludzi i wspólnoty rodzinne, narodowe, kościelne, zawsze otwarte na innych, na europejskość, na nowoczesność, na innowacyjność, ale nie na kłamstwo i nie na zło jako normy dla ludzi” – zaznaczył abp Wacław Depo.

W środę, o godz. 9.30 Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Nawiązując do słów Ewangelii o tym, jak Jezus udzielił apostołom mocy i władzy nad duchami i posłał ich do głoszenia Dobrej Nowiny, o. przeor mówił: „Ewangelia Chrystusa może wypełnić się poprzez każdego z nas. Może trzeba właśnie tego, byśmy przychodząc tutaj poczuli się nie tylko obdarowani, ale też poczuli się posłani, by to dobre spojrzenie Boga, które promieniuje na nas też poprzez to spojrzenie Matki, byśmy to dobre spojrzenie Boga nieśli w świat”.

„Na ile jestem apostołem i świadkiem Pana? – pytał dalej kaznodzieja – Również wtedy, kiedy, tak jak kapłani posługujący w mediach, siadam przy mikrofonie studia radiowego, i wiem, że moje słowo idzie o wiele dalej niż mury tego miejsca, gdzie wypowiadam słowo (…) Niech Maryja oręduje za każdym z nas, pomaga nam w tym stawaniu się coraz bardziej świadkiem Chrystusa”.

o. Stanisław Tomoń

Zdjęcia >>