91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 25.04.2024 r.
Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

W dniach od 7 do 11 sierpnia 2017 r. Koło Misyjne Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu zorganizowało Warsztaty Plastyczne pod hasłem „Maryja ikoną pisana”.

Celem warsztatów było kształtowanie wrażliwości estetycznej uczestników oraz rozwój umiejętności plastycznych w nawiązaniu do malarstwa sakralnego i ludowego o tematyce maryjnej. Koordynowaniem zajęć warsztatowych zajął się ks. Mirosław Przechowski, proboszcz parafii i moderator Koła Misyjnego, natomiast poprowadził je artysta plastyk p. Jerzy Jakusz z Turza wspierany przez p. Ewę, animatorkę Koła Misyjnego. Uczestnicy Warsztatów gromadzili się codziennie w Sali Wiejskiej, udostępnionej przez Panią Sołtys wsi Turze.

Spotkania rozpoczęły się od pogadanki na temat malarstwa religijnego w sztuce i tradycji ludowej. Szczególnym punktem wprowadzenia, nawiązującym do hasła Warsztatów było omówienie cech charakterystycznych ikonopisartwa na przykładzie obrazu, znajdującego się w głównym ołtarzu Kościoła Parafialnego, a będącego kopią ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ponieważ jednak pisanie ikon wymaga szczególnego przygotowania i warunków, dzieci zajęły się wykonywaniem innego rodzaju prac, które w przenośni można by nazwać ikoną malarstwa ludowego, to jest malowaniem wizerunków Matki Boskiej na szkle. Krok po kroku uczestnicy uczyli się techniki wykonywania malowideł na szkle, poznając jednocześnie charakterystyczne elementy ornamentyki stosowane na Kociewiu. Gdy trzeciego dnia warsztatów wizerunki na szkle były gotowe, przystąpiono do innego rodzaju prac artystycznych, których tematem również był wizerunek Najświętszej Maryi. Tym razem zadanie polegało na tym, aby wzorując się na dowolnie wybranym przedstawieniu Matki Bożej, wykonać obraz większego formatu i nadać mu cechy indywidualnej ekspresji. Wykonując swoje prace, uczestnicy doskonalili umiejętności posługiwania się ołówkiem i pędzlem oraz pracowali nad pobudzaniem własnej wyobraźni, która jest doskonałym źródłem indywidualności w wykonanym dziele.

Pracom artystycznym towarzyszyły także inne zajęcia. Były to różnego rodzaju: gry i zabawy ruchowe przy użyciu chusty animacyjnej, zagadki i gry intelektualne np. w słówka. Wszystkie rodzaje zajęć były przeplatane śpiewaniem piosenek. Uczestnicy otrzymywali także codziennie ciepły posiłek. Dlatego organizatorzy Warsztatów mają nadzieję, że uczestnicy odczuli radość i satysfakcję z wykonanych prac artystycznych oraz atrakcyjnie spędzili czas.

opr. ks. M.P.

 Galeria zdjęć