91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 22.07.2018 r.
Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

16 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

Galeria zdjęć

Słowo powitania kustosza sanktuarium ks. kan. Eugeniusza Grzędzickiego 16.07.2017:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 16.07.2017:

16 lipca w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział, że „najpiękniejszą koroną jaką można włożyć na skronie Maryi to korona składająca się z naszej szczerej pobożności, dobrych uczynków, miłosiernej miłości, z solidarności z ubogimi”.

Hierarcha przewodniczył centralnym uroczystościom odpustowym z okazji wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel.

Witając zebranych kustosz sanktuarium ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki przypomniał, że historia obecności łaskami słynącej figury Matki Bożej w Sianowie zaczyna się w 1450 r. Kapłan podkreślił, że wyjątkowość tego miejsca jest wyzwaniem dla współczesnych Kaszubów, aby „w epoce otwartych granic przekazali najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu”.

W homilii bp Kasyna przypomniał, że przybywając do sanktuarium, do Matki Chrystusa, „przypominamy sobie, że jesteśmy Jezusową rodziną”. „To jest miejsce rodzinnego wzrastania”, mówił dalej kaznodzieja i dodał, że „przychodzimy tutaj, aby przedstawić nasze potrzeby, aby też podziękować oraz prosić o wybaczenie”.

Biskup pelpliński wyraził również nadzieję, że modlitwa u stóp Maryi zrodzi odwagę, która wspomaga u młodych podjęcie życiowych decyzji, w tym „odkrycie swojego powołania”.

„Przybywamy tutaj z nadzieją, bo u Matki Chrystusa czujemy się jak w domu”, kontynuował biskup. Wskazał również, że przynależność do rodziny Jezusa jest uzależniona od tego, czy staramy się pełnić Bożą wolę.

W tym kontekście hierarcha przypomniał tysiącom pielgrzymów, że „rodzina to coś więcej niż związki krwi”. Odnosząc tę prawdę do relacji z Bogiem, biskup wskazywał, że „od wiary i pełnienia woli Bożej zależy przynależność do Chrystusowej rodziny”. W tym miejscu bp Kasyna powiedział o niezbędnej roli przykazań Bożych, „które są fundamentem szczęśliwego i mądrego życia oraz kryterium przynależności do grona osób najbliższych Jezusowi”.  

Mówiąc, że podstawowym źródłem poznania Bożej prawdy jest Słowo Boże, kaznodzieja nawiązał do Chrztu Polski, dzięki któremu Ojczyzna nasza znalazła się w „kręgu oddziaływania Bożego Słowa”.

Biskup pelpliński odniósł się  również do tytułu Maryi czczonej w Sianowie jako Królowej Kaszub. Podkreślił, że poprzednie pokolenia nadając ten tytuł wyraziły pragnienie, „aby była Królową Kaszub, rodzin tej ziemi i całego Narodu”. W tym kontekście kaznodzieja stwierdził, że „najpiękniejszą koroną jaką można włożyć na skronie Maryi to korona składająca się z naszej szczerej pobożności, dobrych uczynków, miłosiernej miłości, z solidarności z ubogimi”.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy Pomorza, przedstawiciele wielu organizacji, w tym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz prawie 7 tysięcy pielgrzymów zorganizowanych w pieszych i autokarowych grupach oraz tysiące pozostałych uczestników.

Obchody w Sianowie będą trwały do przyszłej niedzieli 23 lipca.

 Galeria zdjęć