91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 24.05.2018 r.
Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena

Koncertem Ewangelizacyjnym zakończyła się 17 czerwca tegoroczna V "Przystań - warsztaty dla duszy" w Pelplinie.

Program popołudniowy na Przystani Jana III Sobieskiego zaczął się prezentacją owoców pracy warsztatowej, która trwała od czwartku wieczora. Swoje osiągnięcia przedstawiły grupy teatralne, taneczne i medialne.

Centralnym punktem "Przystani" była Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Wieczorny Koncert Ewangelizacyjny na Przystani Jana III Sobieskiego zdominował śpiew i taniec uwielbienia. Poprowadziły go zespoły "Na cały Głos" i "Nieboskłonni" oraz Gabriela Gąsior.

Całość zamknął Apel Jasnogórski i słowo końcowe biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Przystani 18.06.2017:

Homilia w katerze ks. biskupa Ryszarda Kasyny 17.06.2017:

Wywiady na zakończenie "Przystani" 17.06.2017:

/rozszerzymy/

W Pelplinie odbyła się V „Przystań – warsztaty dla duszy”

17 czerwca w Pelplinie odbyło się piąte spotkanie młodzieży z całej diecezji pelplińskiej „Przystań – warsztaty dla duszy”. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna nawiązał do św. Brata Chmielowskiego, mówiąc, że upadł on na kolana przed majestatem najbiedniejszego człowieka.

Centralne wydarzenia „Przystani” zaczęły się w sobotę  w południe na Górze św. Jana Pawła II, gdzie polski Papież 6 czerwca 1999 roku celebrował Mszę św.

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Jej portret” i miało silny charakter Maryjny.

Powitanie i zawiązanie wspólnoty  prowadziły siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Orlika. Zebranych przywitał biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Przejściu do katedry towarzyszył śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. W świątyni młodzież wysłuchała świadectwa wiary Patrycji Hurlak, adorowała Najświętszy Sakrament i przystępowała do spowiedzi św.

Po wspólnym obiedzie popołudniową część spotkania rozpoczęła na Przystani Jana III Sobieskiego prezentacja osiągnięć warsztatów teatralnych, tanecznych i medialnych, które dla ponad 50 osób trwały od czwartkowego wieczoru.

Centralnym punktem dnia była Msza św. w bazylice katedralnej, którą z kilkudziesięcioma kapłanami celebrował biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

W homilii hierarcha skupił się na potrzebie otwarcia się na „miłość, prawdę i na drugiego człowieka”. Jako przykład realizacji takiej postawy kaznodzieja ukazał  patrona dnia św. Brata Alberta Chmielowskiego.  

Biskup podkreślił, że Brat Albert „rzucony na kolana przed Bożym majestatem, upadł na kolana przed majestatem najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego  człowieka, często ostatniego nędzarza”. Hierarcha dodał, że Brat Albert dał wzór miłosierdzia a kard. Karola Wojtyła przed pięćdziesięciu laty w kontekście życia Alberta Chmielowskiego mówił, że „jeżeli by nie było miłosierdzia, nie było by również chrześcijaństwa”.

Kaznodzieja przypomniał również o  radości, której „brakuje osobom pokładającym nadzieję w materialnych dostatkach”.

Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór warsztatowy, który poprowadziła prof. Elżbieta Wtorkowska z Bydgoszczy.

Ostatnim punktem programu był Koncert Ewangelizacyjny prowadzony przez zespoły wokalno-instrumentalne „Na cały głos” pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona i „Nieboskłonni” pod kierunkiem Karoliny Kornas. Koncert uświetniła również Gabriela Gąsior z mężem.

Całość wieczorem zamknął Apel Jasnogórski i błogosławieństwo biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

Tegoroczna „Przystań” odbyła się po raz piąty i jest już zwyczajem w diecezji pelplińskiej, że jest ona dziękczynieniem młodych za kolejny rok szkolny i wspólnotowym, radosnym wejściem w czas wakacji.

W organizację wydarzenia włącza się wiele kościelnych grup i wolontariuszy a także instytucje samorządowe.

Nowością tegorocznej „Przystani” był I Festiwal Muzyczny „Przystań na chwilę”, który odbył się w sobotnie przedpołudnie.