91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 16.04.2024 r.
Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

31 marca z Dziemian wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa na Kalwarię do Wiela.

Ponad czterdziestokilometrową trasę prawie 2 tysiące pątników pokonuje w ciszy, nocą, w niełatwych warunkach terenowych.

Drogę Krzyżową rozpoczęła o godz. 20 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Zebranych powitał proboszcz par. św. Antoniego w Dziemianach ks. dr Andrzej Kubisz. Na koniec liturgii głos zabrała główny organizator EDK s. Mirona Turzyńska, przełożona prowincjalna Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Orlika.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Dziemian 31.03.2017:

Rozmowy Radia Głos przed Mszą św.:

Rozmowa z S. Mironą Turzyńską 31.03.2017:

Rozmowa z panem Józefem - uczestnikiem Drogi Krzyżowej 31.03.2017:

Fragmenty Mszy św.:

Słowo powitania ks. proboszcza dr. Andrzeja Kubisza 31.03.2017:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 31.03.2017:

Przemówienie s. Mirony Turzyńskiej 31.03.2017:

 

Prawie 2 tysiące osób na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Dziemian (diec. Pelplińska)

31 marca wieczorem z Dziemian na Kaszubach (diec. pelplińska) wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Żegnając pątników biskup Ryszard Kasyna stwierdził: „jesteśmy Panu Bogu potrzebni jako świadkowie, którzy nie pozwalają zapomnieć o Chrystusie braciom i siostrom inaczej myślącym”.

Drogę Krzyżową rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym św. Antoniego pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Witając zebranych miejscowy proboszcz ks. dr Andrzej Kubisz stwierdził, że „pielgrzymi wiedzą, że Jezus jest Drogą a droga z Jezusem i za Nim, która wiedzie poprzez różne codzienne zakamarki i zawiłości wprowadzić może człowieka w prawdziwą kontemplację i poznanie prawdy”.

Bp Kasyna na początku Mszy św. zachęcał do modlitwy, która zarówno w kościele jak i podczas Drogi Krzyżowej „ma pobudzić  wiarę i przybliżyć do Tego, który pragnie naszego dobra i naszego zbawienia”.

W homilii hierarcha podkreślił, że na tej Drodze Krzyżowej „jesteśmy Panu Bogu potrzebni jako świadkowie, którzy nie pozwalają zapomnieć o Chrystusie braciom i siostrom inaczej myślącym”. Kaznodzieja dodał, że świadectwo uczestników tej niezwykłej drogi może przyczynić, że inni ludzie „zrozumieją, że droga z Jezusem jest pełna nadziei, że można na nią wejść nawet w ostatniej sekundzie życia i będzie to zwycięstwo Boga”.

Przed zakończeniem Mszy św. i wyruszeniem na szlak pielgrzymi głos zabrała siostra Mirona Turzyńska. Przełożona prowincjalna Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej a jednocześnie główny organizator EDK z Dziemian przypomniała, że drogę pokonuje się w całkowitym milczeniu, korzystając z medytacji poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej dzięki specjalnie przygotowanym materiałom lub aplikacji telefonicznej.

Drogę Krzyżową z Dziemian zorganizowano w dwóch wariantach. Pierwszy liczył ponad 41 km i krótszy 28 km. Najstarszy pątnik liczył 73 lata a najmłodszy 9 lat.

Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian zorganizowano po raz drugi. Zgłosiło się na nią  tysiąc siedemset osób, ale w ostatniej chwili dołączyło jeszcze bardzo wielu pątników. Wzięli w niej udział nie tylko mieszkańcy Dziemian i Kaszub, ale również wierni z innych rejonów diecezji pelplińskiej, a także pielgrzymi z Białorusi, Norwegii i Niemiec.

Droga kończy się na Kalwarii we Wielu i tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, której wizerunek 28 maja br. będzie koronowany koronami papieskimi przez prymasa polski abpa Wojciecha Polaka.