91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Tradycyjnie 20 października uroczyście zainaugurowano nowy Rok Akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, po której akademia inauguracyjna odbyła się w Bibliotece Diecezjalnej.

Galeria zdjęć »

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 20.10.2016:

Przemówienie rektora seminarium ks. prałata prof. dr. hab. Wojciecha Pikora 20.10.2016:

Przemówienie diakona Macieja Gizeli 20.10.2016:

Przemówienie Dziekana Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego 20.10.2016:

Przemówienie końcowe biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 20.10.2016:

Krótka relacja z Inauguracji 20.10.2016:

„Jeżeli chce się służyć Bogu i ludziom to dzisiaj nie wystarczy być poprawnym, trzeba być często heroicznym”, powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna 20 października podczas inauguracji nowego roku akademickiego w pelplińskim seminarium duchownym.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny w bazylice katedralnej. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów byli biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Krupa.

W homilii główny celebrans skoncentrował się na potrzebie kroczenia drogą świętości, której wyrazem jest czynienie miłosierdzia i dostrzeganie Chrystusa w drugim, potrzebującym  pomocy człowieku.

W Bibliotece Diecezjalnej odbyła się akademia inauguracyjna, podczas której ślubowanie złożyło czternastu nowych studentów filozofii i teologii. W słowie wstępnym rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prałat prof. dr hab. Wojciech Pikor poinformował, że obecnie pelplińskie seminarium liczy osiemdziesięciu kleryków, co sprawia, że należy ono do najliczniejszych tego typu uczelni w Polsce. Ks. Pikor przypomniał olbrzymi wkład pelplińskiej uczelni w historię Kościoła i życie naukowe na Pomorzu. To 365 rok akademicki pelplińskiego seminarium. Kapłan poinformował, że od tego roku będzie funkcjonował nowy regulamin seminaryjny, którego „przepracowanie było konieczne z powodu wyzwań współczesności, szczególnie w obszarze massmediów, a także potrzeb Kościoła, zwłaszcza w obliczu nowej ewangelizacji oraz ze względu na kondycję młodego pokolenia uwarunkowaną, nie zawsze pozytywnie, sytuacją rodzinną i społeczną”. Rektor stwierdził, że należy szukać nowego sposobu formacji kandydatów do kapłaństwa, „które czyniłoby ich aktywnymi bohaterami historii, w której pozostawią swój ślad”. Ks. Pikor dodał, że chodzi o to, aby czas seminarium „nie był trwaniem i przetrwaniem formacji seminaryjnej, lecz był spotkaniem z Bogiem, który, jak uczy papież Franciszek, przychodzi, aby otworzyć drzwi naszego życia, naszych wizji, naszych spojrzeń, aby otworzyć to wszystko, co nas zamyka”.

Wykład inauguracyjny na temat sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie wygłosił ks. prałat dr Waldemar Sommertag z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

W słowie końcowym biskup Ryszard Kasyna akcentował, że chrześcijanie powinni zawsze wybierać drogę świętości, u podstaw której „leży żywa wiara”, która odrzuca postawy egoistyczne i „wybiera Chrystusa”. „Dzisiaj potrzeba wiele heroizmu u wszystkich chrześcijan, również u tych, którzy wstępują do seminarium”, powiedział bp Kasyna i dodał, że „współczesny świat jest niełatwy, podsuwa wiele wyzwań”. Hierarcha wyraził radość z nowych powołań kapłańskich w diecezji pelplińskiej. Do alumnów biskup powiedział, że „jeżeli chce się służyć Bogu i ludziom to nie wystarczy być poprawnym, trzeba być często heroicznym”. Na koniec biskup pelpliński życzył, aby seminarium było „prawdziwym domem, gdzie będzie panował klimat miłości i świętości”.

W inauguracji wzięło udział wielu gości, w tym przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, uczelni wyższych i szkół Pomorza, księżą z diecezji pelplińskiej, a także rodzice nowych kandydatów do kapłaństwa.

Inauguracja odbywa się zawsze w kolejną rocznicę mordu pelplińskich księży, w tym profesorów seminarium, przez Niemców na początku II wojny światowej w 1939 r. Dramat ten potocznie nazywany jest „Pelplińską Jesienią”.