91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 23.09.2021 r.
Imieniny: Tekla, Bogusław

Trwają prace renowacyjne przy pomniku nagrobnym pierwszego wojewody pomorskiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce Stefana Łaszewskiego, który dobrze przysłużył się Ojczyźnie.

              Napisy z jego pelplińskiego grobowca zdjęli i zniszczyli Niemcy jesienią 1939 r.  

             Dosłownie kilka dni temu w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy odnaleziona została przez Bogdana Wiśniewskiego dokumentacja tego grobowca z 1926 r. Znamy więc pierwotny napis, który wróci na swoje miejsce.

             Poszukujemy w dalszym ciągu zdjęć pomnika nagrobnego z czasów przedwojennych i wojennych oraz wszelkich informacji na jego temat.

             Prosimy o kontakt z  Bogdanem Badziongiem z Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub Bogdanem Wiśniewskim  e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

P.S. Tablica, obecnie znajdująca się na pomniku, została ufundowana w połowie lat osiemdziesiątych XX w. przez absolwentów Collegium Marianum, którego uczniem był Stefan Łaszewski.