91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Artykuł sponsorowany

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który oferują instytucje bankowe, a jego istotą jest połączenie wszystkich zaciągniętych dotąd przez kredytobiorcę zobowiązań kredytowych w różnych bankach. Taka operacja niesie za sobą szereg korzyści. Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest wsparciem w celu oddłużania, chociaż z całą pewnością pomaga utrzymać optymalną płynność kredytową. O tym, kto powinien korzystać z tego rodzaju zobowiązania i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny kredyt konsolidacyjny, piszemy poniżej.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyty zaciągnięte kilka lat temu mogą nie zapewniać tak atrakcyjnych warunków, jak te, które są oferowane przez banki dzisiaj. To dlatego warto takie zobowiązania konsolidować, by uzyskać całkowicie nowy kredyt na dobrych warunkach. Kredyt konsolidacyjny może wiązać się z koniecznością spłaty niższej raty łącznej aniżeli ich suma przed połączeniem. Polecamy sprawdzić ranking kredytów konsolidacyjnych na www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych i wybrać najtańszą ofertę.

Co więcej, kredyt konsolidacyjny jest jeden, a więc kredytobiorca ma obowiązek spłacać teraz jedynie jedną ratę w wyznaczonym terminie. Dzięki temu zyskuje pełen komfort współpracy z instytucją bankową. Pamiętajmy również, że większość banków, które oferują kredyty konsolidacyjne, proponują także potencjalnym klientom dobranie dodatkowej gotówki na dowolny cel. Dzięki temu kredytobiorca zyskuje środki, które może przeznaczyć na podreperowanie domowego budżetu czy też spłatę innych zobowiązań.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny:

- pozwala uzyskać niższe raty miesięczne,

- daje szansę na wydłużenie okresu trwania umowy kredytowej,

- umożliwia dobranie dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Ograniczenia, które są typowe dla kredytu konsolidacyjnegoNależy pamiętać, że zdolność kredytowa kredytobiorcy ulega zmianie, a banki, które oferują kredyt konsolidacyjny, zawsze jeszcze raz podejmą się jej weryfikacji. Oznacza to, że osoby, które chcą połączyć wszystkie zobowiązania kredytowe w jeden produkt, muszą wykazywać odpowiednią zdolność i historię kredytową. Jeśli w przeszłości mieli problemy z regularną spłatą wszystkich rat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kredyt konsolidacyjny nie zostanie im udzielony. Nowy bank może ustalać także inne warunki dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia, jakie klient musi generować każdego miesiąca, by móc spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Pełna wiarygodność i zabezpieczenie spłaty kredytu konsolidacyjnego to podstawa, by takie wsparcie finansowe móc uzyskać.

Kto na pewno nie otrzyma kredytu konsolidacyjnego? Należy wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny może być połączeniem jedynie zobowiązań, jakie zostały zaciągnięte w innych instytucjach bankowych. Konsolidacji nie mogą uleć zaś pożyczki w firmach pozabankowych czy tzw. chwilówki. Takie zobowiązania nadal pozostaną oddzielnym wsparciem, które pożyczkobiorca musi spłacać. Co ważne, kredytu konsolidacyjnego z całą pewnością nie otrzymają osoby, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu oraz ci, na których ciążą zaległe, niespłacane w terminie zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny nie jest wsparciem w ramach oddłużania, chociaż z całą pewnością pomaga utrzymać dobrą sytuację finansową. Z takiego produktu banku nie mogą jednak skorzystać na przykład dłużnicy, których konta bankowe zostały zabezpieczone w ramach egzekucji komorniczej.

Czy kredyt konsolidacyjny zawsze jest korzystny? Niestety. Chociaż dla wielu kredytobiorców jest świetną opcją na radzenie sobie ze spłatą zobowiązań kredytowych, to przed podpisaniem umowy kredytowej warto mieć na uwadze co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim trzeba porównać oferty różnych banków, bo indywidualna polityka kredytowa różnych instytucji pozwala im dyktować własne warunki. Zgodnie z nimi kredyt konsolidacyjny finalnie może być droższy aniżeli zobowiązania przed połączeniem. Okazuje się, że miesięczna rata rzeczywiście jest niższa, ale przecież z reguły wydłuża się czas trwania umowy kredytowej, kredytobiorca musi więc spłacić więcej odsetki. Istotne są również dodatkowe koszty. Po pierwsze, większość banków pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę zaciągniętych kredytów, po drugie nowy bank pobierze prowizję za udzielenie nowego zobowiązania. Sumując wszystkie koszty, może okazać się, że kredytobiorca wyda więcej. Z całą pewnością kredyt konsolidacyjny jest produktem potrzebnym na polskim rynku kredytowym, natomiast kredytobiorcy powinni uważnie dobierać oferty. Okazuje się, że warunki kredytowe są przeważnie elastyczne i można je negocjować tak, by nowe zobowiązanie spełniało potrzeby kredytobiorcy, ale i odpowiadało jego finansowym możliwościom. Niższe raty to nie jedyny atut kredytu konsolidacyjnego, ale trzeba brać pod uwagę, że ten produkt banku charakteryzuje się również szeregiem ograniczeń.


Artykuł sponsorowany